Nowe PlayStation 5 Pro i Xbox Series S/X będą obsługiwały rozdzielczość 8K

Firma TCL zdradziła kilka szczegółów technicznych nowej wersji konsol Xbox Series S/X, a także PlayStation 5 Pro. Sprzęt trafi na rynek na przełomie 2023 i 2024 roku.

Sony i Microsoft w ostatnich latach sprzedały wiele milionów konsol Xbox Series S/X oraz PlayStation 5, jednak wygląda na to, że nadszedł czas na bardziej wydajniejszy sprzęt. Na razie jest jeszcze zbyt wcześnie na kolejną generację. Dlatego producenci zamierzają wprowadzić na rynek nowe, znacznie usprawnione modele, które będą miały jeszcze większą wydajność.

Sony i Microsoft na razie oficjalnie nie wspominają o nowym sprzęcie, ale wyręczyła ich w tym chińska firma TCL. Producent sprzętu RTV dyskutował na jego temat podczas zorganizowanej w Polsce konferencji.

Według koncernu konsole będą w stanie obsługiwać grafikę w jakości 8K, dzięki nowemu układowi o wydajności zbliżonej do AMD Radeon RX 7700XT. Na razie taka karta nie jest jeszcze gotowa, ale prawdopodobnie będzie bazować na GPU Navi 32 oraz architekturze RDNA3.

Dzięki niemu konsole będą w stanie renderować w 4K/120 kl./s oraz wyprowadzać sygnał w 8K/120 kl./s. Możliwości te będą zależeć od zaktualizowanych technik skalowania obrazu, takich jak FidelityFX Super Resolution 2.0, obsługiwanych przez architekturę AMD RDNA.

Na razie jednak na nowe konsole musimy trochę poczekać. Oba modele pojawią się na rynku nie wcześniej jak w przyszłym roku, a niewykluczone że będzie to 2024 rok. Oczywiście wszystko na ich temat jest w tej chwili czystą spekulacją, gdyż ani Sony ani Microsoft nie potwierdzają planów wprowadzenia takiego sprzętu na rynek. Doniesień nie komentuje również firma AMD dostarczająca do obu konsol procesory graficzne.

PlayStation 5 Pro

Źródło

You may also like...