Nowinki technologiczne zapewnią nam w domu ciszę

Dotychczas, by w naszym domu można było całkowicie odciąć się od hałasów otoczenia, należało zainstalować bardzo kosztowne okna dźwiękoszczelne. Wkrótce nie będzie to potrzebne, gdyż opracowano coś znacznie lepszego.

Jednym z 20 finalistów tegorocznej edycji konkursu James Dyson Awards, jest technologia opracowana przez australijskiego naukowca Rudolfa Stefanicha. Jego wynalazek, niewielkim kosztem może nam zapewnić w domu całkowitą ciszę, bez względu na to co dzieje się za oknem. Jest to idealne rozwiązanie dla osób mieszkających w pobliżu szkół, torów kolejowych, czy też ruchliwej trasy.

Sono działa bardzo podobnie do systemu redukcji szumów, w jakie wyposażane są słuchawki. Niewielkie urządzenie instaluje się na oknie. Jego zadaniem jest wykrywać dźwięk przy pomocy wewnętrznego mikrofonu, a następnie emitować dźwięk o przeciwnej amplitudzie, zapewniając nam w ten sposób całkowitą ciszę. Może też zastępować go zupełnie innym, na przykład ćwierkaniem ptaszków.

Co ciekawe, system działa w oparciu o energię pobieraną z pobliskiej aktywności elektromagnetycznej, np. sygnałów WiFi, lub radiowych, ale może być też zasilany z sieci elektrycznej. Zdaniem projektanta Sono jest w stanie eliminować hałas ruchu miejskiego, odgłosy pobliskiej budowy, syren samochodów, wyjącego psa sąsiadów itp.

Jeśli Rudolf Stefanich zostanie zwycięzcą konkursu, otrzyma 30,000 funtów, a dalsze 10,000 zostanie przekazane Wiedeńskiemu Uniwersytetowi, w którym opracował swój wynalazek. Wynalazki innych finalistów, możecie znaleźć na tej stronie.

Sono

Sono

Sono

Źródło: Jamesdysonaward.org

You may also like...