Nowy bullet train już wozi Japończyków

W Polsce koleje jeżdżą jeszcze wolniej, niż kilkadziesiąt lat temu i nie zanosi się na to, by coś się w tej kwestii zmieniło. Tymczasem w Japonii uruchomiono właśnie kolejne połączenie realizowane za pośrednictwem tzw. bullet train.

N700A Shinkansen to najnowszy pociąg, który wozi pasażerów znacznie szybciej niż bolid Formuły 1, prowadzony niegdyś przez Roberta Kubicę. Dziś pociąg wyjechał po raz pierwszy na trasę, a będzie woził pasażerów pomiędzy Tokyo i Osaką.

Maksymalna prędkość, jaką może osiągnąć ten pociąg to około 480 km/h. W zasadzie można powiedzieć, że taka właśnie prędkość podróżna będzie niewiele niższa, ponieważ N700 został wyposażony w zaawansowany system kontroli prędkości, dzięki któremu nawet na łukach i przejazdach, pociąg będzie mógł osiągnąć maksymalną dozwoloną szybkość przejazdu.

Pociąg jest bardzo komfortowy. Przeprojektowano m.in. zagłówki w standardowych fotelach, by były jeszcze wygodniejsze, natomiast w toaletach i łazienkach zainstalowano oświetlenie LED, które pozwoli zmniejszyć zużycie energii aż o 20 procent.

Ciekawie wyglądałoby życie w naszym kraju, po upowszechnieniu się takich pociągów. Osoby pracujące w stolicy, nie musiałyby już wynajmować tam mieszkania, płacąc gigantycznych pieniędzy, tylko mogłyby je wynająć w innym mieście i po prostu dojeżdżać.

Źródło: Fareastgizmos.com

You may also like...