Nowy materiał znosi największe ograniczenie drukarek 3D
Naukowcy z USA opracowali rozszerzalną piankę, która znosi największe ograniczenie drukarek 3D. Dzięki niej można będzie produkować większe przedmioty.
Choć drukarki 3D zupełnie nie przyjęły się jako sprzęt do domowych zastosowań, to doskonale spisują się w przemyśle. Można ich używać do produkcji niemal wszystkiego, od niewielkich gadżetów, poprzez części samochodowe, skończywszy na elementach rakiet kosmicznych.
Urządzenia te mają jednak jedno, ale za to niezwykle istotne ograniczenie. Produkowany przez nie przedmiot nie może być większy od samej drukarki. Aby to ominąć, wytwarza się przedmioty w częściach, następnie łącząc ze sobą poszczególne elementy.
Rozszerzalna pianka do drukarek 3D
Te ograniczenie drukarek 3D być może udało się pokonać zespołowi badaczy z Uniwersytetu Kalifornia w San Diego. Naukowcy opracowali specjalny materiał, który zwiększa swą objętość. Sprzęt może więc wytworzyć niewielki przedmiot, który po podgrzaniu zmieni się w znacznie większy obiekt. Materiał piankowy rozszerza się w podobny sposób jak pianka izolacyjna używana podczas budowy domów.
Zespół chciał stworzyć żywicę rozszerzalną do drukowania dużych obiektów za pomocą niedrogiej, komercyjnie dostępnej drukarki 3D. Przetestowano kilka różnych preparatów żywic, aby znaleźć taki, który pozwalał na wydruk obiektu rozszerzającego się pod wpływem ciepła.
Podczas testów preparat żywicy użyto do wydrukowania pustej, kratowanej kuli. Jej podgrzanie spowodowało, że lotny składnik żywicy wydostał się jako gaz. W rezultacie powstał porowaty, styropianowy materiał o objętości do 40 razy większej niż oryginalny drukowany obiekt.
To oczywiście tylko jeden z testów, gdyż badacze sprawdzali właściwości wynalazku także w innych kształtach. Stworzono m.in., łódkę która w rozszerzonym rozmiarze mogłaby unieść aż 20-krotnie większą masę. Wydrukowano również turbinę wiatrową, która po powiększeniu jest w stanie wytworzyć niewielką ilość energii elektrycznej.
Nowy materiał nie jest wprawdzie tak wytrzymały jak pianka polistryenowa, ale też dałoby się znaleźć dla niego wiele zastosowań. W przyszłości mógłby np., posłużyć do produkcji rozszerzalnych habitatów dla astronautów. A jak wygląda jego działanie w praktyce, pokazuje poniższe wideo.
Technogadżet w liczbach