Nowy samonaprawialny materiał ma niezwykłe właściwości
Naukowcy z Teksasu opracowali nowy materiał o niezwykłych właściwościach. Potrafi się samonaprawiać, ale ma także pamięć kształtu oraz można go poddać recyklingowi.
Badacze z Texas A&M University i US Army Combat Capabilities Development Command Army Research Laboratory, pochwalili się nowym wynalazkiem. Udało się im opracować nową rodzinę syntetycznych materiałów o strukturze od bardzo miękkiej do ekstremalnie sztywnej. Nowy materiał powstał poprzez ulepszenie składu chemicznego pojedynczego polimeru.
W rezultacie prowadzonych badań powstał materiał o niezwykłych właściwościach. Nie tylko można go drukować, ale też potrafi się samonaprawiać, a dodatkowo może naturalnie przylegać do siebie zarówno w powietrzu, jak i pod wodą. Oprócz tego łatwo poddaje się recyklingowi.
Według naukowców grupa materiałów ma właściwości, które można precyzyjnie dostosować do miękkości gumy lub wytrzymałości nośnych tworzyw sztucznych. Materiały są w stanie samonaprawić się w ciągu kilku sekund i można je wydrukować w 3D. Dzięki temu idealnie nadają się do bardziej realistycznej protetyki i miękkiej robotyki.
Materiał ma również szeroki zakres zastosowań wojskowych. Można go bowiem wykorzystać do projektowania zwrotnych platform dla pojazdów powietrznych lub samonaprawiających się skrzydeł samolotów.
Naukowcy oczywiście nadal będą rozwijali swój wynalazek. Przyszłe badania skupią się na zwiększeniu funkcjonalności materiału poprzez wzmocnienie jego właściwości. Na razie nie wiadomo więc kiedy pojawią się komercyjne zastosowania nowego wynalazku.
Technogadżet w liczbach