NASA pokazuje podróż łazika Perseverance w czasie rzeczywistym

NASA przygotowała nowe narzędzie, dzięki któremu każdy może w czasie rzeczywistym śledzić podróż łazika Perseverance. Nowy pojazd wyruszył właśnie badać Marsa.

Już wkrótce na Marsie pojawi się kolejny łazik, który pomoże naukowcom badać Czerwoną Planetę. Wystrzelony kilka dni temu pojazd nazywa się Perseverance i w porównaniu do Curiosity ma zdecydowanie większe możliwości, a więc jest bardziej użyteczny dla naukowców.

Jego największym atutem jest bowiem śmigłowiec dołączony do pojazdu, którego NASA niedawno przetestowała. Helikopter umożliwi badanie znacznie większego obszaru, kierując łazik w najbardziej interesujące miejsca.

Podróż instrumentu na Marsa potrwa kilka miesięcy, gdyż dotrze tam dopiero w lutym przyszłego roku. Ale to nie znaczy, że musimy aż tyle czasu czekać na nowe informacje. NASA przygotowała bowiem darmowe narzędzie internetowe, za pomocą którego każdy może śledzić podróż łazika w czasie rzeczywistym. Dostarcza ono również informacji na temat wyprawy, a także pozwala zobaczyć które ciała niebieskie w danej chwili mija statek kosmiczny.

Narzędzie jest w pełni interaktywne, więc możemy przybliżać, oddalać i obracać prezentowany obraz. Dodatkowo kliknięcie na dowolny obiekt, prezentuje szczegółowe informacje na jego temat, łącznie z orbitą po jakiej się porusza.

Oczywiście musimy pamiętać, że to co prezentuje nam narzędzie, nie jest bezpośrednim obrazem łazika. Jest to cyfrowa wizualizacja jego podróży opracowana przez zespół NASA. Eksperci monitorują jego podróż przy użyciu zaawansowanych technologii, wprowadzając niezbędne poprawki kursu, gdyby przypadkiem z niego zboczył.

Perseverance

Źródło

You may also like...