Naukowcy stworzyli nóż z drewna ostrzejszy od stalowego

Zespół naukowców z Uniwersytetu Maryland stworzył niezwykle ostry nóż z drewna. Jest trzykrotnie ostrzejszy od odpowiednika ze stali nierdzewnej.

Drewniane sztućce nie są zbyt powszechnie używane, gdyż ich użyteczność bywa na bardzo niskim poziomie. O ile jeszcze drewniane łyżki dałoby się używać, to drewniany nóż nie nadawał by się do użytku, gdyż niczego nie byłby w stanie przekroić. Czy aby na pewno? Naukowcy z Uniwersytetu Maryland udowodnili nam jednak, że bardzo się w tej kwestii mylimy.

Stworzyli bowiem nóż wykonany z drzewa liściastego, który jest trzykrotnie ostrzejszy od odpowiednika wykonanego ze stali nierdzewnej. Podczas testów był w stanie z łatwością kroić średnio wypieczony stek, a co ważne można go używać wielokrotnie. Noże drewniane można bowiem ponownie wyszlifować przywracając im pierwotną ostrość.

Naturalnie nie jest to zwykły kawałek drewna, gdyż projekt wymaga odpowiednich przygotowań. Naukowcy opracowali więc dwuetapową metodę utwardzania, która pozwoliła zwiększyć twardość noża aż 23-krotnie. Aby zapewnić odpowiednią ostrość narzędzia, należało zadbać o to, by w drewnie pozostał wyższy poziom celulozy.

Zazwyczaj drewno zawiera jedynie około 50 procent celulozy zapewniającej mu strukturalną integralność. Reszta składa się ze znacznie słabszych cząsteczek. Opracowany przez naukowców dwuetapowy proces pozwala na ich usunięcie, pozostawiając jedynie celulozę, co większa wytrzymałość drewna. Następnie drewno pokryto olejem mineralnym, który je chroni i umożliwia zachowanie ostrości podczas użytkowania i po myciu.

nóż z drewna

Po zakończeniu eksperymentu zbadano nóż przy użyciu mikroskopii o wysokiej rozdzielczości. Umożliwiło to określenie, co pozwala mu zachować taką wytrzymałość po użyciu. Okazało się, że wymyślony przez naukowców dwuetapowy proces eliminuje defekty ostrza powstające podczas produkcji, takie jak puste przestrzenie, kanały lub wgłębienia.

Proces wykorzystano także do utwardzania innych przedmiotów z drewna. Przy jego użyciu stworzono np., gwoździe, które były tak ostre jak wykonane ze stali.

Źródło

You may also like...