NVIDIA rezygnuje z systemu 3D Vision. Nie będzie już grania w 3D

Nvidia poinformowała dziś o rezygnacji z systemu 3D Vision. Oznacza to również koniec żywota produkowanych przez firmę okularów 3D, które miały zrewolucjonizować rozrywkę.

Kilka lat temu na rynku pojawiła się technologia wyświetlania obrazu w 3D, która miała wprowadzić nową jakość oglądania filmów. Producenci telewizorów błyskawicznie zaadaptowali ją do swego sprzętu. W sklepach zaczęło pojawiać się mnóstwo odbiorników urządzeń z funkcją wyświetlania obrazu w trzech wymiarach.

Okazało się jednak, że technologia 3D to ślepa uliczka i w stosunkowo krótkim czasie ogłoszono jej śmierć. Przy życiu trzymała ją jeszcze firma Nvidia, która wspierała ją poprzez swe karty graficzne, własne okulary 3D oraz system 3D Vision, udostępniony w 2008 roku. Ale nawet ona uznała, że technologia nie ma przyszłości i ogłosiła właśnie jej śmierć. Firma potwierdziła, że system 3D Vision nie będzie już kompatybilny z najnowszymi sterownikami do kart graficznych. Ich premierę zaplanowano na kwiecień.

Dostęp do technologii możliwy był dzięki połączeniu firmowych okularów ze 120 Hz panelami LCD oraz specjalnego oprogramowania i bibliotek Direct3D. Dzięki temu użytkownicy mogli głębiej wkroczyć w cyfrowy świat. Technologia umożliwiała jednak nie tylko granie, gdyż w 2011 roku wsparcie dla 3D Vision zaoferował portal YouTube. Można więc było używać okularów również do oglądania publikowanych tam treści.

Do końca bieżącego roku, będzie można jeszcze korzystać z odtwarzacza filmów 3D Vision Video Player. Potem on również stanie dla użytkowników niedostępny.

3D Vision

Źródło: Nvidia.custhelp.com

You may also like...