Olbrzymia farma Bitcoinów podgrzewa lokalne jezioro
Mieszkańcy północnej części stanu Nowy Jork twierdzą, że lokalna farma Bitcoinów podgrzewa jezioro Seneca. Jest to miejsce letniej aktywności mieszkańców tego stanu.
Wydobywanie kryptowaluty jest bez wątpienia sporym zagrożeniem dla naszej planety. Zużycie energii potrzebne do tego przedsięwzięcia jest bowiem gigantyczne. Powoduje to konieczność zwiększenia jej produkcji, a to z kolei przekłada się na wzrost zanieczyszczeń wysyłanych do atmosfery.
Brytyjscy naukowcy kilka lat temu obliczyli, że wydobycie kryptowaluty zużywa więcej energii niż 20 europejskich państw. Prąd nie jest bynajmniej jedynym problemem, gdyż kolejnym może być temperatura.
NBC News informuje o sporze mieszkańców stanu Nowy Jork z właścicielami zlokalizowanej tam gigantycznej operacji wydobycia. Twierdzą bowiem, że farma Bitocoinów powoduje zwiększenie temperatury w lokalnym jeziorze Seneca. Jest to jedno z największych jezior tego stanu, które mieszkańcy wykorzystują do łowienia ryb, pływania oraz innych letnich aktywności.
Obywatele twierdzą jednak, że znajdująca się w pobliżu gazowa elektrownia zasilająca farmę nie tylko zanieczyszcza powietrze, ale również podgrzewa jezioro. Elektrownia zapewne używa wody do chłodzenia turbin. Jedna z mieszkających w pobliżu osób twierdzi, że jezioro jest z tego powodu tak ciepłe, że pływanie w nim przypomina wejście do wanny z gorącą wodą. Taka temperatura będzie oczywiście miała niekorzystny wpływ na lokalny ekosystem i może uśmiercić żyjące w jeziorze ryby.
Olbrzymia elektrownia należąca do firmy Atlas Holdings, nie produkuje jednak prądu dla pobliskich mieszkańców. Wytwarzana przez nią energia w całości trafia do kopalni bitcoinów Greenidge Generation LLC. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy produkcja energii znacznie wzrosła, gdyż prowadzona tam działalność wymaga coraz więcej prądu.
Farma wydobywa kryptowalutę przez 24 godziny dziennie i robi to przez siedem dni w tygodniu. Znajduje się tam obecnie 8000 komputerów, lecz jej właściciele zamierzają wkrótce zwiększyć tę liczbę. Dodanie kolejnych koparek z pewnością jeszcze bardziej zwiększy zapotrzebowanie na energię, a tym samym wzrośnie zanieczyszczenie.
Technogadżet w liczbach