Oppo przedstawia pomysł na darmowe rozmowy telefoniczne

Podczas targów MWC Shanghai 2019, Oppo zaprezentowało nową technologię MeshTalk. To pomysł na całkowicie darmowe rozmowy telefoniczne, bez użycia łączności komórkowej, Bluetooth lub WiFi.

Nasze rozmowy telefoniczne nie są za darmo i choć operatorzy generalnie oferują je nielimitowane, to i tak musimy opłacać abonament. Darmowa komunikacja nie jest więc możliwa, choć podejmowane są próby jej zapewnienia. Jeden z ciekawszych pomysłów w tej materii ma Oppo, które zaprezentowało go na targach MWC Shanghai 2019.

Chińska firma pokazała nowy protokół komunikacji o nazwie MeshTalk, który jest praktycznie nowoczesną wersją walkie-talkie. Technologia umożliwia komunikację na odległość do 3 km, bez użycia łączności komórkowej, WiFi lub Bluetooth. Działa to więc jak typowa krótkofalówka, umożliwiając rozmawianie całkowicie za darmo.

Technologia opiera się na tworzeniu hotspotów lokalnej sieci, która umożliwia urządzeniom bezpośrednią komunikację bez żadnych dodatkowych systemów. W przeciwieństwie do tradycyjnej krótkofalówki, którą może podsłuchać niemal każdy, MeshTalk zapewnia także większy poziom prywatności rozmowy.

Oczywiście, aby skorzystać z tego rozwiązania, obie osoby muszą posiadać smartfony kompatybilne z nowym rozwiązaniem. Na razie możemy więc traktować ten pomysł wyłącznie jako ciekawostkę. Przynajmniej dopóki się nie upowszechni, co niestety zajmie sporo czasu.

Dodam, że to nie jedyne co chińska firma pokazała na MWC Shanghai 2019. Zaprezentowała tam również prototyp pierwszego na świecie smartfona z kamerą ukrytą pod ekranem.

Oppo

Źródło: Theverge.com

You may also like...