Nowy tryb Google Maps pomoże oszczędzać paliwo. Skorzystamy z niego także w Polsce
Użytkownicy z Polski mogą już korzystać z nowego przyjaznego dla środowiska trybu wyboru tras w Google Maps. Wyznaczy on najbardziej ekonomiczną trasę, nawet jeśli dotarcie na miejsce zajmie więcej czasu.
W ostatnim czasie Google Maps skupiało się na wzbogacaniu aplikacji o tryby skupiające się bardziej na pieszych i rowerzystach, ale aplikacja nie zapomina także o kierowcach. W zeszłym roku dodano do niej nowy, bardziej przyjazny dla środowiska tryb wyboru tras, jednakże dostępny był tylko w USA oraz Kanadzie. Teraz Google postanowiło rozszerzyć jego dostępność na niemal 40 europejskich krajów, wśród których znajdziemy również Polskę.
Tryb oferuje najbardziej wydajną trasę, nawet jeśli dotarcie na miejsce zajmuje nam nieco więcej czasu. Uwzględni wzniesienia, ruch uliczny, opłaty za przejazd i inne przystanki. Może też określić trasę, w której prędkość jest bardziej stała oraz obliczy zaoszczędzone paliwo. Funkcja uwzględnia również rodzaj napędu samochodu posiadanego przez użytkownika, takiego jak benzyna, diesel hybrydowy lub elektryczny. Następnie na podstawie zebranych danych, samodzielnie dostosuje trasę.
Opcja bazuje na informacjach pochodzących z Europejskiej Agencji Środowiska i wykorzystuje modele uczenia maszynowego w Google. Potrafi więc określić jakie rodzaje napędów popularne są w danych rejonach Europy. Oznacza to, że auta z silnikami mogą zostać skierowane na autostrady, gdzie stała prędkość znacznie zmniejszy ich spalanie. Z kolei auta elektryczne otrzymają wskazówki dotyczące nawierzchni ulic, aby zwiększyć efektywność odzyskiwania energii podczas jazdy.
Funkcja może być niezwykle użyteczna, szczególnie teraz kiedy szaleją ceny paliw oraz energii elektrycznej. Każda oszczędność na kosztach jazdy będzie więc mile widziana przez kierowców. Oczywiście nie można też zapomnieć, że mniejsze spalanie, to również szkodliwych związków emitowanych do atmosfery. Nowy tryb pomaga więc nie tylko portfelom kierowców, ale też naszej planecie.
Technogadżet w liczbach