Boisz się pająków? Ta aplikacja pomoże przezwyciężyć strach

Badacze z Uniwersytetu w Bazylei opracowali nietypową aplikację dla osób cierpiących na lęk przed pająkami. Phobys wykorzystując technologię rzeczywistości rozszerzonej, pomoże im go zwalczyć.

Wiele osób cierpi na lęk przed pająkami i choć wiele gatunków nie jest groźnych dla człowieka, to nawet mały egzemplarz potrafi wywołać niezłą panikę. Zwalczanie tego lęku nie jest łatwe, ale na szczęście pomocną dłoń wyciągnęli naukowcy z Uniwersytetu w Bazylei.

Stworzyli aplikację o nazwie Phobys, pomocną w zwalczaniu arachnofobii. Wykorzystuje ona koncepcję terapii ekspozycji i używając technologię rzeczywistości rozszerzonej, wyświetla realistyczny model pająka nałożony na dłoń użytkownika.

Aplikację testowano w badaniu klinicznym z udziałem 66 osób, z których wszyscy obawiali się pająków. Okazała się niezwykle pomocna, gdyż po dwóch tygodniach półgodzinnych sesji treningowych, osoby korzystające z aplikacji zgłaszały mniejszy strach przed prawdziwymi pająkami.

Phobys

Aplikacja oferuje dziewięć poziomów umożliwiających użytkownikom zbliżenie się do wirtualnego pająka i interakcję z nim. Zaprojektowano ją tak, aby zdecydować, czy poziom należy powtórzyć przed przejściem do następnego. Pod koniec sesji użytkowników oceniano pod kątem poziomu strachu i obrzydzenia.

Przed i po sesji z aplikacją, uczestnicy mieli kontakt z prawdziwym pająkiem. Phobys znacznie zmniejszył silny strach, pozwalając bardziej zbliżyć się do pająka niż grupa kontrolna. Program jest więc niezwykle obiecujący jako narzędzie pomocne w leczeniu arachnofobii.

Aplikacja jest dostępna całkowicie za darmo dla użytkowników Androida i iOS, a możecie ją pobrać pod podanymi linkami. Macie więc możliwość samodzielnego przetestowania produktu. Programu można używać samodzielnie w przypadku łagodnej arachnofobii. W programie można także zakupić dodatkowe szkolenie mające na celu zmniejszenie strachu przed pająkami.

Źródło

You may also like...