Pierwszy na świecie bioprocesor z ludzkiego mózgu, może zrewolucjonizować rozwój AI

Szwajcarski startup FinalSpark stworzył pierwszy na świecie bioprocesor. Technologia wykorzystująca tkankę ludzkiego mózgu, może zrewolucjonizować rozwój AI.

Dotychczas procesory produkowano z krzemu i obwodów scalonych. Naukowcy ze szwajcarskiego startupu FinalSpark, postanowili jednak pójść w zupełnie innym kierunku i opracowali pierwszy na świecie bioprocesor, wykorzystujący ludzką tkankę mózgową. Udało im się stworzyć jedyną w swoim rodzaju neuroplatformę, która dzięki swoim właściwościom, może znaleźć zastosowanie w szkoleniu dużych modeli językowych.

Jak wyjaśnia na swojej stronie FinalSpark, bioprocesor wykorzystuje architekturę zwaną „wetware”, która stanowi połączenie sprzętu, oprogramowania i biologii. Mówiąc ściślej, zawiera cztery układy wieloelektrodowe, w których mieszczą się organoidy, będące trójwymiarowymi masami komórkowymi wykonanymi z tkanki mózgowej. Łącznie układ ma takich 16 organoidów.

Największym atutem nowego bioprocesora, jest znikome zapotrzebowanie na energię, w porównaniu do klasycznych rozwiązań. Zużywa bowiem 1 mln razy mniej prądu niż tradycyjny procesor. FinalSpark uważa więc, że technologia może zrewolucjonizować zadania, wymagające intensywnego użytkowanie sprzętu. Chodzi tu przede wszystkim o szkolenie dużych modeli językowych, stanowiących podstawę technologii związanych ze sztuczną inteligencją.

Startup twierdzi, że szkolenie dużego modelu językowego, takiego jak GPT-3, wymaga aż 10 GWh mocy. Nowy procesor mógłby znacznie ograniczyć zapotrzebowanie na energię, a tym samym zmniejszyć koszty rozwoju oraz stosowania sztucznej inteligencji.

Na razie firma nie zdradza jaką wydajność oferuje jej nowy bioprocesor oraz czy jego konstrukcja będzie skalowalna. W tej chwili podłączony jest do platformy obliczeniowej, z której mogą korzystać chętni. Na razie jedynie dziewięć instytucji uzyskało do niej dostęp, a każda z nich musiała wykupić abonament dla jednego użytkownika, w wysokości 500 dolarów w kryptowalucie Precium (PCM).

bioprocesor
Źródło: Unsplash/Growtika

You may also like...