Pierwszy smartfon Kim Jong-una wyprodukowano w Chinach?

Kilka dni temu świat obiegła zaskakująca wiadomość. Korea Północna ogłosiła, że rozpoczyna produkcję pierwszego własnego smartfona. Eksperci sugerują jednak, że ta nowa słuchawka została zaprojektowana i jest produkowana nie w Korei, lecz w Chinach.

Korea Północna wciąż próbuje prężyć mięśnie, by pokazać światu, że jest silna nie tylko pod względem militarnym, lecz też technologicznym. Po tym jednak jak wyszło na jaw, że militarna potęga jest fałszywa, reżim Kim Jong-una próbuje nas przekonać, że jest w stanie rywalizować na rynku elektroniki użytkowej i zaprezentował pierwszego smartfona, który w całości został zaprojektowany i będzie produkowany w Korei Północnej.

Okazuje się jednak, że i w tym przypadku prawda jest zupełnie inna. Eksperci zauważają bowiem, że urządzenie o nazwie Arirang, zostało zaprezentowane wyłącznie w wersji sprzedażowej, a więc pokazano jedynie gotowe do dystrybucji pudełka z nowym smartfonem.

Tymczasem nie istnieje ani jedno zdjęcie prezentujące indywidualne podzespoły, czy też linię produkcyjną. Dlatego raporty sugerują, że smartfon został w zaprojektowany i będzie produkowany w sąsiednich Chinach, tak jak miało to miejsce w przypadku tabletu, który Korea Północna zaprezentowała w ubiegłym roku.

Można natomiast zastanawiać się po co Koreańczykom smartfon, którego najważniejszą cechą jest komunikacja z internetem. Co prawda Korea Północna posiada własną sieć mobilną, którą uruchomiono w 2008 roku, jednakże dostęp do niej szybko został zablokowany, zaś połączenia telefoniczne są ściśle monitorowane. Jeśli więc Arirang będzie podlegał podobnym restrykcjom, jego przydatność może być znikoma.

Źródło: Afpbb.com

You may also like...