Samochody wyjdą z mody. Zastąpią je jetpacki

Od wielu lat firmy próbują zbudować komercyjną wersję jetpacka, który pełniłby rolę osobistego środka transportu mogącego zastąpić samochód, lub motocykl. Wkrótce marzenie osób, które chciałyby posiadać coś takiego, może się ziścić.

Australia oraz Nowa Zelandia zatwierdziły właśnie eksperymentalny pojazd latający, zbudowany przez firmę Martin Aircraft Company, co może wkrótce prowadzić do opracowania komercyjnej wersji jetpacka. Urządzenie o nazwie Martin Jetpack, zostanie poddane szeregu testom, które mają ocenić jego przydatność.

Martin Jetpack nie jest jetpackiem w dosłownym tego słowa znaczeniu, ponieważ nie posiada silników odrzutowych, a do lotu wykorzystuje dość spore turbiny. Peter Cocker, prezes Martin Aircraft Company, wyraził nadzieję, że wynalazek firmy wkrótce pełnić będzie rolę latającego motocykla, dostarczającego pasażera na miejsce przeznaczenia szybko i sprawnie.

Póki co próby urządzenia, które możecie obejrzeć na poniższym wideo, odbywają się przy użyciu manekina, ponieważ na razie to jednostka testowa, więc istnieje obawa, że mogłaby by stanowić niebezpieczeństwo dla pilota. Jednak już teraz udało się uzyskać całkiem przyzwoitą wysokość 1500 m.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, komercyjna wersja urządzenia trafi do sprzedaży już w lipcu przyszłego roku, a kosztować ma mniej więcej tyle co dobrej klasy auto, czyli około 150,000 dolarów. Mimo wysokich kosztów zakupu Coker podkreśla, że istnieje duże zainteresowanie jetpackiem, głównie ze strony rządowych agencji z Europy, Azji oraz Środkowego Wschodu. Na razie około 10,000 osób wyraziło zainteresowanie zakupem.

Źródło: Tvnz.co.nz

You may also like...