Samsung kończy z produkcją odtwarzaczy Blu-ray

Koreański Samsung porzuca amerykański rynek odtwarzaczy Blu-ray. Firma nie będzie już na nim oferowała żadnych nowych modeli tego sprzętu.

Mogłoby się wydawać, że filmy w formacie Blu-ray wyprą z rynku nośniki DVD. Mają bowiem większą pojemność, więc możemy nich nie tylko zapisać film w rozdzielczości 4K, ale też wzbogacić go o znacznie więcej dodatków. Konsumenci mają jednak na ten temat inne zdanie. Wbrew pozorom niezbyt chętnie kupują płyty, a tym samym obsługujące je odtwarzacze.

Rynek tego typu urządzeń jest więc zbyt mały, by ich produkcja była dalej opłacalna. Przynajmniej w przypadku Stanów Zjednoczonych, z którego wkrótce wycofa się Samsung. Koreański koncern potwierdził właśnie, że nie wprowadzi tam już do sprzedaży żadnych nowych modeli odtwarzaczy Blu-ray 4K. Producent nie będzie też oferował zwykłych odtwarzaczy BD obsługujących rozdzielczość 1080p, które były znacznie tańsze. Co ciekawe, koncern miał w planach wprowadzenie do sklepów w styczniu tego roku nowego odtwarzacza, ale urządzenie nie pojawi się już w sprzedaży.

Samsung nie będzie już oferował nowych odtwarzaczy Blu-ray

Samsung wprawdzie nie wyjaśnił powodów takiej decyzji, ale jest ich co najmniej kilka powodów, które mogą ją usprawiedliwić. Przede wszystkim sprzęt koreańskiej marki nie obsługiwał systemu Dolby Vision, zapewniającego znacznie lepszą jakość obrazu. Klienci wybierali więc urządzenia konkurencji wspierające nowoczesne rozwiązania. Poza tym sama sprzedaż płyt Blu-ray 4K utrzymuje się obecnie na bardzo niskim poziomie. W USA jest to aktualnie jedynie 5,3% sprzedaży wszystkich płyt z filmami. A jakby tego było mało, w trzecim kwartale zeszłego roku zanotowano dość znaczny, bo aż 12-procentowy jej spadek. Tymczasem do płyt DVD należy aż 57,9 procent tamtejszego rynku.

Kolejnym powodem tej decyzji mógł być szybki rozwój serwisów filmowych takich jak Netflix, który nastąpił w ostatnich latach. Tego typu platformy oferują swym klientom treści w 4K, bez konieczności kupowania dodatkowego sprzętu. Jest to więc zdecydowanie tańsze rowiązanie.

Warto nadmienić, że Samsung nie jest jedyną firmą, która wycofuje się z odtwarzaczy Blu-ray. Wcześniej podobną decyzję podjęło również chińskie Oppo.

odtwarzaczy Blu-ray

Źródło: Forbes.com

You may also like...