Inteligentna opona Pirelli poinformuje o warunkach drogowych

Firma Pirelli skonstruowała pierwszą na świecie inteligentną oponę z technologią 5G. Za pomocą specjalnego modemu może transmitować dane do innych pojazdów.

Współczesne samochody to praktycznie komputery na kołach, naszpikowane elektroniką oraz sensorami. Oczywiście wszystkie te nowinki technologiczne instalowane na ich pokładzie, mają na celu poprawę bezpieczeństwa jazdy. I większość z nich faktycznie spełnia swą rolę.

Producenci nieustannie pracują jednak nad nowymi rozwiązaniami i jedno z nich zaprezentowała firma Pirelli. Znany koncern oponiarski pokazał pierwszą na świecie inteligentną oponę z technologią 5G. Pirelli Cyber Tyre posiada wbudowane czujniki, które na bieżąco gromadzą dane na temat sytuacji na drodze, wykrywając potencjalne zagrożenia.

Dzięki technologii 5G gromadzone dane są na bieżąco udostępniane innym samochodom oraz infrastrukturze drogowej. Dzięki temu kierowcy jadący za nami, od razu dowiedzą się, że pobliska droga może być oblodzona. Opona potrafi też rejestrować inne czynniki, jak pokonany dystans, czy też dynamiczne obciążenie.

Producent nie zdradza na razie kiedy nowa opona trafi do sprzedaży. Gdy jednak pojawi się już w sklepach, z pewnością podniesie bezpieczeństwo kierowców.

Dodam, że nie jest to pierwszy tego typu projekt. W tym roku firma zaprezentowała nową linię produktów o nazwie Italia Track Adrenaline, w której znalazły się opony P Zero Trofeo. Wyposażono je w specjalne sensory, które w czasie rzeczywistym monitorują ciśnienie oraz temperaturę opony. Oczywiście jest to produkt przeznaczony przede wszystkim na tor, nie zaś do codziennej jazdy.

Pirelli

Źródło

You may also like...