Półprzewodnikowe baterie Xiaomi wydłużą działanie smartfonów

Xiaomi pokazało prototyp akumulatora o większej gęstości energii. Półprzewodnikowe baterie pozwolą znacznie wydłużyć czas działania sprzętu.

Współczesne technologie zasilania nie nadążają za rosnącymi potrzebami energetycznymi nowoczesnych smartfonów, co przekłada się na czas ich działania. Producenci mogliby wprawdzie nieco go wydłużyć montując większe akumulatory, ale to zepsułoby ich wygląd, gdyż wymagałoby zwiększenia grubości sprzętu.

Wprawdzie co chwila słyszymy o rewolucyjnych technologiach zasilania, jednak większość z nich istnieje tylko na papierze i jeszcze długo nie wejdzie do użytku. Być może problem długości działania telefonów znacznie szybciej uda się rozwiązać firmie Xiaomi, która zaprezentowała technologię baterii nowej generacji. Chińskiemu koncernowi udało się osiągnąć gęstość energii na poziomie 1000 Wh/L, co pozwala upakować więcej mocy na tej samej powierzchni, w porównaniu do akumulatorów litowo-jonowych.

Najnowszą baterię półprzewodnikową zamontowano w prototypie modelu Xiaomi 13, który standardowo ma akumulator o pojemności 4500 mAh. Tymczasem nowy akumulator bez zwiększania jego rozmiaru, oferuje pojemność 6100 mAh, a więc około 33 procent większą.

Większa pojemność przy zachowaniu obecnych rozmiarów, nie jest jedyną zaletą nowej baterii. Firma twierdzi również, że jest bezpieczniejsza od akumulatorów litowo-jonowych, gdyż nie ma ryzyka zwarcia i pożaru w przypadku jej przebicia. Co więcej, technologia zapewnia do 20% więcej mocy w ekstremalnie niskich temperaturach, w porównaniu do obecnych akumulatorów. Innymi słowy, nasz telefon będzie działał zimą praktycznie tak samo długo jak latem.

Niestety Xiaomi nie jest jeszcze gotowe na rozpoczęcie seryjnej produkcji nowej baterii. Firma musi jeszcze przeprowadzić wiele badań, zanim będzie w stanie wprowadzić ją na rynek. Trzeba więc uzbroić się w cierpliwość i chwilę poczekać zanim pojawią się pierwsze smartfony wyposażone w półprzewodnikowe baterie.

Półprzewodnikowe baterie
Źródło: Xiaomi

You may also like...