Nie musisz wyrzucać starych smartfonów. PostmarketOS zapewni im funkcjonalność

PostmarketOS to alternatywa dla Androida w przypadku starych smartfonów. Oparty na Linuksie system umożliwi dalsze ich funkcjonowanie.

Największą wadą nowoczesnych smartfonów jest bardzo krótka żywotność sprzętu. Producenci zapewniają mu wsparcie generalnie przez dwa, rzadziej trzy lata, po których jego funkcjonalność znacznie spada. Przestaje bowiem otrzymywać nie tylko nowe aktualizacje systemowe, ale również poprawki bezpieczeństwa. Innymi słowy, użytkownik zostaje na lodzie. A jeśli chce by jego sprzęt był bezpieczny i funkcjonalny, musi po prostu wymienić go na nowy model.

W rękach użytkowników jest jednak mnóstwo urządzeń, które straciły wsparcie producenta. Nie każdy bowiem chce, by stać go na wymianę sprzętu na nowy, więc nadal korzysta z posiadanego smartfona, choć może być już mało bezpieczny. Na szczęście nie jest to już problemem, gdyż powstał postmarketOS.

PostmarketOS jest w pełni darmowym systemem opartym na Linuksie, który powstał specjalnie dla urządzeń pozbawionych wsparcia producentów. Platforma jest open source i teoretycznie może umożliwić dostarczanie sprzętowi kolejnych aktualizacji usprawniających jego działanie. Oczywiście pod warunkiem, że ktoś nadal będzie pracował nad ich tworzeniem.

Projekt ma już dwa lata i aktualnie na liście wspieranych urządzeń znajduje się 139 modeli smartfonów. Ich liczba jest niewątpliwie imponująca, to należy do niej podchodzić z dużą rezerwą. Musimy bowiem pamiętać, że oprogramowanie jest tworzone przez zapaleńców, więc nie zawsze wszystko działa tak jak powinno. W przypadku niektórych modeli, urządzenie potrafi zawiesić się już po starcie.

Mimo to sam projekt jest bardzo interesujący i jeśli otrzyma odpowiednie wsparcie, może zmienić sytuację starych smartfonów pozbawionych wsparcia. Co więcej, postmarketOS otwiera też furtkę dla tworzenia darmowego oprogramowania open source. Jeśli więc chcielibyście dowiedzieć się o nim czegoś więcej, to zapraszam na oficjalną stronę.

PostmarketOS

Źródło: Postmarketos.org

You may also like...