Produkcja wodoru stanie się znacznie łatwiejsza

Badacze z MIT opracowali nową metodę produkcji wodoru, który może być ekologicznym paliwem przyszłości. Ich sposób ogranicza zanieczyszczenia powstające w procesie jego wytwarzania.

Eksperci przestrzegają, że może być już za późno na odwrócenie zmian klimatycznych spowodowanych działalnością człowieka. Należy więc zintensyfikować wysiłki w celu ograniczenia gazów cieplarnianych, zastępując paliwa kopalne bardziej przyjaznymi dla środowiska metodami wytwarzania energii.

Ekologicznym źródłem energii jest bez wątpienia wodór, jednak produkcja niektórych rodzajów wodoru powoduje powstawanie znacznych ilości zanieczyszczeń. Wynika to stąd, że wymaga to procesów opartych na paliwach kopalnych, które według niektórych szacunków generują nawet dwa procent emisji gazów cieplarnianych na całym świecie.

Naukowcy z MIT opracowali jednak nową metodę produkcji wodoru, która jest bardziej przyjazna środowisku. Bazuje ona na reakcji złomu aluminium z wodą. Glin reaguje z wodą w temperaturze pokojowej, tworząc wodorotlenek glinu i wodór. Nowa metoda ma wiele zalet, ponieważ nie tylko nie powoduje produkcji gazów cieplarnianych. Dodatkowo eliminuje problem z transportem wodoru, gdyż proces można przeprowadzić wszędzie tam, gdzie dostępna jest woda.

Oczywiście zanim udało się doprowadzić do stworzenia nowej metody, naukowcy musieli przezwyciężyć kilka przeszkód. Pierwszym wyzwaniem było oczyszczenie powierzchni aluminiowej, aby była podatna na wodę. Pierwszym krokiem było usunięcie warstwy tlenku i powstrzymanie jej przed ponownym tworzeniem, aby reakcja mogła bez przeszkód przebiegać. Innym poważnym problemem jest to, że czyste aluminium jest trudne do wydobycia i produkcji. Dlatego naukowcy chcieli wykorzystać złom aluminium, aby zapewnić praktyczność procesu.

Projekt jest bardzo obiecujący, jednak trzeba jeszcze wielu badań zanim stanie się komercyjnie opłacalny. Najpierw trzeba opracować idealną metodę zapobiegania powstawaniu warstwy tlenku na powierzchni aluminium. Innym poważnym problemem jest to, jak inne pierwiastki w stopie aluminium wpłyną na ilość wodoru, który są w stanie wytworzyć.

MIT

Źródło

You may also like...