Project Taara zapewni bezprzewodowy internet z szybkością światłowodu

Alphabet kontynuuje prace rozwojowe nad szybkim internetem bezprzewodowym o nazwie Project Taara. Technologia umożliwi pobieranie danych z prędkością zbliżoną do łącz naziemnych, wykorzystujących światłowody.

Na przestrzeni ostatnich lat nastąpił znaczący rozwój technologii zapewniających szybki dostęp do internetu. Są to nie tylko łącza kablowe, ale też internet satelitarny jaki oferuje Starlink, a także szybka transmisja bezprzewodowa gwarantowana przez technologię 5G.

Project Taara – laserowy internet przyszłości

Nad projektem szybkiego internetu pracuje również koncern Alphabet, do którego należy Google. Od kilku lat amerykański gigant rozwijał pomysł pod nazwą Project Loon, zakładający dostarczanie internetu za pośrednictwem stratosferycznych balonów wypełnionych helem. Pomysł okazał się jednak niewypałem i oficjalnie zakończono go w styczniu bieżącego roku. Stał się jednak podwaliną dla nowego projektu o nazwie Project Taara.

Free Space Optical Communications (FSOC) to pomysł zapewnienia szybkiego bezprzewodowego, a przede wszystkim taniego dostępu do sieci. Pomysł powstał dla krajów rozwijających się, gdzie dostęp do globalnej sieci jest mocno utrudniony. FSOC może bowiem stworzyć bezprzewodowe połączenie o szybkości ponad 20 Gbps, zestawione pomiędzy dwoma punktami w prostej linii.

Pierwsze testy technologii rozpoczęły się kilka lat temu w Indiach, a teraz jej możliwości sprawdzane są w Afryce. Zespół Project Taara stworzył połączenie przez rzekę Kongo z Brazzaville w Republice Konga i Kinszasy w Demokratycznej Republice Konga.

Co prawda obie lokalizacje oddalone są od siebie w prostej linii zaledwie o 4,8 km. Zapewnienie łączności internetowej w tradycyjny sposób byłoby jednak bardzo kosztowne. Dostawcy musieliby bowiem pokryć światłowodami 400 km terenu wokół rzeki, więc koszt połączenia byłby pięciokrotnie wyższy. Tymczasem Project Taara zapewnił połączenie bezpośrednio przez rzekę. W ciągu 20 dni, przy dostępności wynoszącej 99,9%, łącza pozwoliły przesłać niemal 700 TB danych.

Duża prędkość i niskie koszty instalacji

Powodem testowania technologii w tej lokalizacji jest nie tylko klimat, który lepiej nadaje się do bezprzewodowej komunikacji optycznej niż mgliste miasto. Chodziło też o sprawdzenie, czy da się w ten sposób pokonać przeszkody, jak głęboka rzeka o rwącym nurcie.

Technologia wykorzystuje promienie lasera, które łączy się ze sobą w celu uzyskania szybkiego połączenia. Urządzenia potrafią automatycznie dostosować swe lustra, by połączyć wiązkę światła na tyle dokładnie, aby trafić w 5-centymetrowy cel oddalony od 10 km.

Technologia nie nadaje się więc do użytku w mglistych lokalizacja. Zespół planuje jednak stworzenie narzędzi do planowania lokalizacji, które określą gdzie będzie mogła działać najlepiej.

Źródło

You may also like...