Prototypowa żarówka LED zastąpi świetlówki

W biurach, sklepach i wielu innych miejscach użyteczności publicznej, nadal wykorzystuje się świetlówki, które choć zużywają mało prądu, nie są zbyt zdrowe dla naszych oczu ze względu na migotanie. Philips opracował więc nową żarówkę LED, która może zastąpić tradycyjne świetlówki.

Firma skonstruowała super efektywny prototyp żarówki LED, który może być bardzo użyteczny w naszych domach. Zwykła żarówka średnio generuje około 15 lumenów światła na jeden wat energii. Świetlówka z 1 W daje nam 100 lumenów, jednak prototypowy LED zapewnia ich aż 200 z 1 W energii. A więc odpowiednik 60 W żarówki o barwie światła 2700 k, będzie pobierał jedynie 5 W energii.Gdyby w USA zastąpić nową żarówką wszystkie świetlówki, rocznie dałoby to oszczędności rzędu 12 miliardów dolarów, oraz zapobiegło wysłaniu do atmosfery 60 milionów ton CO2.

Philips ma nadzieję, że komercyjną i przemysłową wersję takiej żarówki uda się wprowadzić na rynek do 2015 roku. Niestety ceny nie podaje, a zwykle zakup takiej żarówki jest całkowicie bezsensowny właśnie z powodu ich horrendalnych cen, które wynoszą sporo ponad 100 złotych za żarówkę.

Źródło: Bbc.co.uk

You may also like...