Aplikacja QuakeAlert ostrzeże przed trzęsieniem ziemi

Firma Early Warning Labs opracowała aplikację mobilną ostrzegająca przed zbliżającym się trzęsieniem ziemi. Program o nazwie QuakeAlert jest bardzo obiecującym narzędziem, mogącym ocalić wiele osób.

Trzęsienie ziemi to niszczycielska siła natury, która zostawia po sobie ruiny miast i tysiące ofiar. Można by jednak zminimalizować skutki jej działania, gdyby tylko udało się stworzyć system wczesnego ostrzegania, dający ludziom czas na ewakuację. Takie rozwiązania powstają od lat, lecz są mało użyteczne dla zwykłych użytkowników. Firma Early Warning Labs opracowała jednak aplikację QuakeAlert, która może to zmienić.

Jest to mobilna aplikacja, której zadaniem jest informowanie z wyprzedzeniem o zbliżających się wstrząsach. System tłumaczy dane z sejsmografów monitorujących naszą planetę, na dane zrozumiałe dla zwykłego użytkownika, dostarczając je na smartfona.

Narzędzie te wykorzystuje sieć sensorów USGS (US Geological Survey), które śledzą wstrząsy w czasie rzeczywistym. Wykrywają tzw. fale P, które wprawdzie nie są szkodliwe, ale poprzedzają niszczycielskie fale S. Wprawdzie nadejście obu fal dzieli dość krótki czas liczony najwyżej w minutach, ale w takich wypadkach czas ma kluczowe znaczenie. Wystarczy bowiem kilkanaście sekund, by opuścić budynek, chroniąc się przed jego zawaleniem.

Istotne jest również to, że w przeciwieństwie do innych systemów, w których ostrzeżenia wysyłane są przez ludzi, QuakeAlert działa w pełni automatycznie. Jest więc znacznie szybszy i dokładniejszy. W zależności od lokalizacji użytkownika oraz natury samego trzęsienia ziemi, aplikacja może ostrzec nas nawet na 60 sekund przed zdarzeniem.

Na razie program jest w fazie beta i poddawany jest testom przez niewielką grupę osób.

QuakeAlert

Źródło: Twitter.com

You may also like...