Qualcomm wspiera Androida Go nowym procesorem

Qualcomm wyrusza na podbój rynku budżetowych smartfonów. Firma testuje nowy układ QM215, zaprojektowany specjalnie dla sprzętu z platformą Android Go.

Choć rynek budżetowych smartfonów rozwija się w szybkim tempie, to jeszcze do niedawna przydatność tego typu urządzeń była na niskim poziomie. Ich wolne procesory z niewielką ilością RAM’u średnio radziły sobie z obsługą Androida, nie będąc w stanie zapewnić komfortowej płynności działania.

Sytuację zmieniło jednak pojawienie się platformy Android Go. Jego to wersja systemu, specjalnie zoptymalizowana pod kątem budżetowych urządzeń. Wyposażono go w okrojone wersje najpopularniejszych aplikacji, dzięki czemu działa dużo lepiej na słabych procesorach.

Qualcomm postanowił go wesprzeć za pomocą zupełnie nowego procesora QM215 (Qualcomm Mobile 215 Platform). Przy jego pomocy producent chce rywalizować z MediaTekiem, który ma bardzo mocną pozycję na rynku tanich smartfonów. Tajwański koncern ma w swej ofercie wiele procesorów przeznaczonych do tego typu sprzętu.

Wbrew wcześniejszym doniesieniom układ nie będzie zbliżony do Snapdragona serii 200, lecz do serii 410 oraz 425. Dlatego będzie miał cztery rdzenie (prawdopodobnie Cortex-A53) taktowane zegarem 1,3 GHz oraz 650 MHz GPU. Nie wiemy natomiast, czy w produkcji układu będzie wykorzystany 28 nm proces produkcji oraz jaki otrzyma modem.

QM215 będzie obsługiwał 1/2 GB pamięci RAM oraz 8/16 GB pamięci flash. Wspiera również ekrany o maksymalnej rozdzielczości do 1440 x 720 pikseli oraz obsługuje technologie biometryczne w postaci czytnika odcisków palców. Dokładną specyfikację układu poznamy zapewne już podczas targów MWC 2019.

Android Go

Źródło: Winfuture.de

You may also like...