Raspberry Pi: kieszonkowy aparat o dużych możliwościach

Raspberry Pi Foundation pokazało kolejny model kieszonkowego aparatu fotograficznego. Sprzęt posiada 12,3 MP i kosztuje jedyne 50 dolarów.

Raspberry Pi to firma znana z produkcji mikrokomputerów o bardzo szerokim zastosowaniu. Jej urządzenia wykorzystywane są nie tylko w informatyce, ale także robotyce i cenione za bardzo duże możliwości. Firma ma w swej ofercie jednak nie tylko mikrokomputery, ale też równie kieszonkowe aparaty fotograficzne.

Raspberry Pi

Pierwszy tego typu sprzęt pojawił się w sprzedaży w 2013 roku i posiadał 5 MP sensor opracowany przez inżynierów OmniVision. Producent wzbogacił go o płytę Pi NoIR oraz czujnik podczerwieni. W 2016 roku pojawił się kolejny model, wyposażony tym razem w 8 MP sensor Sony IMX219, oferujący znacznie lepszą jakość obrazu.

Raspberry Pi

Najnowszy model nazywa się Raspberry Pi High Quality Camera i oferuje jeszcze więcej usprawnień. Jedno z nich dotyczy oczywiście zainstalowanego sensora, którym jest 12,3 MP Sony IMX477, zintegrowany z pierścieniem ustawiania ostrości. Największym usprawnieniem jest jednak możliwość wymiany obiektywów, co otwiera dla tego sprzętu zupełnie nowe możliwości. Można go bowiem wykorzystać w wielu urządzeniach, począwszy od teleskopów, po systemy wizyjne dla komputerów z technologią maszynowego uczenia.

Raspberry Pi

Raspberry Pi na początku oferuje do swego nowego produktu dwa obiektywy. Tańszym wariantem jest 6 mm obiektyw CS kosztujący 25 dolarów. Droższym wariantem jest 16 mm obiektyw C, który dostaniemy za 50 dolarów. Sprzęt wykorzystuje standardowy system montażu, więc w zasadzie możemy podłączyć do niego dowolny obiektyw C lub CS. Dodatkowo na dole mamy śrubę do zamocowania aparatu na statywie.

Aparat współpracuje z dowolną płytą Raspberry Pi 1 Model B, a możemy go kupić na stronie producenta w cenie 50 dolarów.

Źródło

You may also like...