Technologia RDS2 może odesłać paczkomaty do lamusa
Amerykański startup A2Z Drone Delivery zaprezentował nową technologię, dzięki której drony będą mogły bezpiecznie dostarczać przesyłki na posesje adresatów. System RDS2 umożliwi transportowanie paczek o masie do 10 kg.
Wiele firm takich jak Amazon, chętnie zaczęłoby wykorzystywać drony w charakterze powietrznych dostawców przesyłek. Amerykański koncern już od paru lat pracuje nad tym pomysłem i nawet ma już odpowiednie bezzałogowce. Niestety nie da się wdrożyć go do użytku tak łatwo, gdyż sam dron nie wystarczy. Potrzebny jest bowiem odpowiedni sposób mocowania przesyłki, aby klient mógł ją łatwo i przede wszystkim bezpiecznie odebrać.
Tutaj z pomocą przychodzi startup A2Z Drone Delivery z Los Angeles, który zaprezentował system dostarczania przesyłek Rapid Delivery System 2 (RDS2). Jest to rozwinięcie systemu RDS1, który przedsiębiorstwo zaprezentowało jakiś czas temu. System składa się ze zmotoryzowanego bębna z kablem kevlarowym, instalowanego pod spodem drona. Na końcu przewodu znajduje się pokrowiec z elastycznej tkaniny, który może pomieścić ładunek o wadze do 2 kg.
Drony dostawami przesyłek
Gdy dron dotrze do celu, zawisa na wysokości 46 m. Następnie zwania hamulec na bębnie, co pozwala opaść w dół workowi zawierającemu ładunek. Gdy ten będzie już nad samą ziemią, hamulec się aktywuje zatrzymując opadanie paczki. Rozwiązanie działa w oparciu o LiDAR zamontowany na dronie, który dokładnie mierzy jego odległość od ziemi, dzięki temu przesyłka bezpiecznie się zatrzyma.
Takie rozwiązanie ma wiele zalet, gdyż nie tylko oszczędzi klientom potencjalnego hałasu wywołanego przez wiszący nisko dron. Pozwoli też zaoszczędzić energię i czas, gdyż maszyna nie będzie musiała manewrować omijając drzewa, linie energetyczne oraz inne przeszkody.
RDS2 działa dokładnie w ten sam sposób, tyle jest nieco zmodyfikowany. Torbę zastępuje bowiem haczyk do zaczepiania toreb lub specjalny uchwyt z taśmy spinającej. Przyczepia się ją na górze paczki i może ona wytrzymać obciążenie do 45 kg. Sam ładunek może być także cięższy i mieć masę do 10 kg. Poza tym hak automatycznie zwalnia paczkę po dotarciu na ziemi, więc dron może zostawić przesyłkę nawet gdy w pobliżu nie ma nikogo, kto mógłby ją odebrać.
Jeśli natomiast nabywca chce wysłać własną paczkę lub zwrócić otrzymaną przesyłkę, może ją podczepić do haka na linie, którą dron następnie zwinie. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku zabrania paczki, nie może ważyć ona więcej niż 5 kg.
System RDS2 można zainstalować na dronie DJI Matrice 600. Maszyna potrafi latać autonomicznie lub można ją sterować za pomocą technologii 4G LTE na odległość aż 30 km. W pełni naładowany akumulator pozwala latać przez 36 minut.
Więcej informacji na temat tej technologii znajdziecie bezpośrednio na stronie firmy A2Z Drone Delivery. A jak wygląda ona w działaniu, zobaczycie na poniższym wideo.
Jeżeli natomiast chcielibyście kupić sobie jakiegoś drona, to na tej stronie znajdziecie modele na każdą kieszeń.
Technogadżet w liczbach