Chiński Didi Chuxing testuje w Szanghaju autonomiczne taksówki

Rząd Szanghaju wydał firmie Didi Chuxing zgodę na testy autonomicznych taksówek. Około 30 pojazdów poziomu czwartego, wyjedzie wkrótce na tamtejsze ulice.

Szanghaj jest obecnie największym poligonem doświadczalnym dla autonomicznych pojazdów do przewozu osób. Wiele firm testuje tam obecnie swe samojeżdżące taksówki oraz autobusy, a niebawem dołączy do nich również chińska firma Didi Chuxing.

Przedsiębiorstwo dostało właśnie od rządu zgodę na testowanie swych pojazdów w dzielnicy Jiading. Na razie może je sprawdzać tylko tam, ale firma ma już plan rozszerzenia testów na inne dzielnice, który zrealizuje w 2021 roku. Na początek na ulice wyjedzie 30 różnych modeli pojazdów wyposażonych w autonomię czwartego poziomu. Są to pojazdy zdolne do działania bez pomocy człowieka, na zdefiniowanym wcześniej obszarze.

Klienci firmy będą mogli wezwać autonomiczne taksówki za pomocą specjalnej aplikacji. Oczywiście na czas testów w każdym samochodzie będzie znajdował się człowiek. Jego rolą jest jednak tylko nadzorowanie pojazdu oraz przejęcie kontroli w razie jakiejś awarii. Każdy kurs samodzielnie poruszającym się autem, będzie całkowicie bezpłatny.

Didi zajmuje się pracą nad autonomicznymi pojazdami już od kilku lat. Dla firmy pracuje wielu inżynierów z Doliny Krzemowej, którzy pomagają jej w rozwoju tej technologii.

Chińska firma nie ma jednak łatwego zadania, gdyż nie jest jedyną, która się zajmuje podobnymi rozwiązaniami. Konkurencja na tym polu staje się bowiem coraz silniejsza i Didi musi rywalizować m.in., z takimi przedsiębiorstwami jak Uber, Lyft, indyjską firmą Ola, estońską Taxify oraz brazylijską 99.

Didi Chuxing

Źródło

You may also like...