Rewolucyjne panele fotowoltaiczne dostarczą prąd przez całą dobę
Naukowcy z Korei Południowej pokazali rewolucyjne panele fotowoltaiczne, które mogą zasilać nasz dom przez 24 godziny na dobę. Połączono je ze specjalnie opracowanym kondensatorem.
Naukowcy z południowokoreańskiego Instytutu Nauki i Technologii Daegu Gyeongbuk, opracowali rewolucyjne panele fotowoltaiczne, które mogą pracować bez konieczności przyłączania ich do sieci. Są też w stanie dostarczać energię przez 24 godziny na dobę, co jest niemożliwe w przypadku obecnej technologii.
Panele fotowoltaiczne dające prąd przez całą dobę
Panele fotowoltaiczne to świetny sposób na obniżenie rachunków za energię elektryczną. Niestety ich posiadanie rodzi pewne problemy, które doskonale znają ich właściciele. Największy to rzecz jasna konieczność współpracy z siecią energetyczną. Gdy ta jest mocno obciążona, zakład energetyczny potrafi wyłączyć instalację użytkownika. Wówczas nie może korzystać ze swojego prądu, lecz musi zużywać prąd zapewniany przez dostawcę i nici z oszczędności.
Kolejnym problemem jest oczywiście to, iż panele zasadniczo nie produkują energii bez słońca. Wprawdzie trwają już prace nad modelami generującymi prąd również w nocy, ale ich wydajność jest na razie znikoma.
Rozwiązaniem tego problemu może być nowy wynalazek koreańskich inżynierów, którzy zintegrowali panele fotowoltaiczne z kondensatorem. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, ponieważ instalacja może być całkowicie odłączona od sieci energetycznej. Pozwala to uniknąć sytuacji wyłączenia systemu w przypadku obciążenia sieci. Największym atutem jest jednak to, iż taki panel potrafi magazynować energię podczas dnia i oddawać ją, gdy jest najbardziej potrzebna. I to bez konieczności stosowania oddzielnych domowych baterii.
Rewolucyjna technologia ma wiele zalet
Inżynierom udało się tego dokonać za pomocą stworzonej przez siebie specjalnej pianki niklowej, uzupełnionej manganem, kobaltem, miedzią, żelazem i cynkiem. Zapewniło to większą przewodność i stabilność elektrod, przy wysokiej gęstości energii, wynoszącej ponad 35 watogodzin na kilogram.
Wprawdzie nie jest to imponujący wynik w przypadku klasycznego akumulatora, lecz dla kondensatora jest to wartość około trzy razy wyższa niż w poprzednich eksperymentach. O wiele ważniejszym aspektem superkondensatora jest gęstość mocy, która jest wyjątkowo wysoka i wynosi 2,5 kilowata. A w innym układzie nawet 12,3 kilowata na kilogram. Dużym atutem tego rozwiązania jest również bardzo wysoka trwałość kondensatora, gdyż w czasie testów osiągnięto aż 100 000 cykli jego ładowania.
Na razie technologia jest wciąż w fazie prototypu, ale gdy wejdzie już na rynek, może wzbudzić ogromne zainteresowanie. Dzięki niej znacznie wzrośnie użyteczność ogniw solarnych, które będą przydatne przez całą dobę, a nie tylko podczas dnia. Oczywiście wynalazek wymaga jeszcze dopracowania, ale już teraz przedstawia się bardzo obiecująco.
Technogadżet w liczbach