RoboFly przyszłością niewielkich robotów latających

Zespół inżynierów z Uniwersytetu Waszyngtona, jest coraz bliżej rozwiązania problemu zasilania niewielkich robotów latających. Skonstruowany przez nich prototyp o nazwie RoboFly, zasilany jest bowiem promieniem lasera.

Inżynierowie od wielu lat rozwijają niewielkie roboty latające, starając się ulepszać ich konstrukcję oraz udoskonalać napęd. Takie maszyny mogą bowiem mieć wiele zastosowań, od poszukiwania wycieków w gazociągach, a skończywszy na nadzorowaniu pół uprawnych i szukaniu szkodników.

Największym problemem tych maszyn jest jednak kwestia napędu. Dotychczasowe prototypy czerpały z rozwiązań znanych z samolotów lub śmigłowców. Niestety silniki znacznie zwiększały ich masę, a brak możliwości zainstalowania większych baterii poważnie ograniczał czas lotu. Inżynierowie z Uniwersytetu Waszyngtona podeszli jednak do tej kwestii w zupełnie inny sposób i skonstruowali prototyp robota o nazwie RoboFly, który zasilany jest laserem.

Maszyna ma masę nieco większą od wykałaczki i zasilana jest promieniem lasera padającym na jej obwody. Następnie konwertują one energię lasera na elektryczność, która wykorzystywana jest do zasilania skrzydeł zapewniających maszynie możliwość ruchu. Największym wyzwaniem było oczywiście zdobycie energii potrzebnej do machania skrzydełkami, gdyż potrzeba jej do tego całkiem sporo. Wymyślono więc, by wykorzystać do tego celu laser. Tu pojawił się kolejny problem, gdyż promień świetlny nie był w stanie dostarczyć wystarczającego napięcia do ruchu skrzydeł. Opracowano więc specjalny obwód, który zwiększał przechwytywaną z lasera energię z 7 V do 240 V, potrzebnych do lotu.

RoboFly oczywiście nie jest produktem, którego można już używać komercyjnie. To na razie poligon doświadczalny dla nowej technologii. Robot potrafi bowiem jedynie startować oraz lądować i traci energię gdy zboczy ze ścieżki lasera. Inżynierowie mają jednak nadzieję, że uda im się rozwiązać te problemy i zapewniają, że będą nadal pracować nad rozwojem projektu.

RoboFly

Źródło: Washington.edu

You may also like...