Robot na uwięzi transportuje zaopatrzenie

Każde działania wojskowe nie mogłyby się odbywać bez odpowiedniego zaplecza logistycznego, czyli krótko mówiąc zapasów amunicji, broni, oraz żywności. Często żołnierze dźwigają ekwipunek na własnych plecach, więc DARPA postanowiła im ulżyć.

Laboratoria badawcze Pentagonu pracują od jakiegoś czasu nad LS3 (Legged Squad Support System), zmechanizowanym systemem transportowym, który na jednym tankowaniu może przenieść ładunek o wadze 180 kg na odległość 32 km. Maszyna porusza się na czterech kończynach, dzięki czemu jest bardzo mobilna i daje sobie radę w terenie. Jest przy tym autonomiczna i przemieszcza się wykorzystując komputerowy system rozpoznawania, podążając za dowódcą oddziału. Może być też zaprogramowany by podążać do określonej lokacji, kierując się wskazaniami GPSu.

Pierwsze próby LS3 rozpoczęły się w ubiegłym roku i będą kontynuowane jeszcze przez dwa kolejne lata. Zakończenie projektu ustalono na 2015 rok, a do tego czasu DARPA chce usprawnić system, czyniąc go bardziej odpornym na pociski wroga, oraz wyposażyć go w technologię napędu pozwalającą mu na ciche chodzenie.

Źródło: Bostondynamics.com

You may also like...