Wynoszenie satelitów stanie się prostsze

Obecnie wyniesienie satelity na orbitę, to bardzo skomplikowany i przede wszystkim kosztowny proces, wymagający użycia rakiety nośnej. Koszt wystrzelenia jednego satelity szacowane jest na kilka milionów dolarów, dlatego DARPA chce ten uczynić ten proces znacznie tańszym i pracuje nad odpowiednią technologią.

Wojskowi inżynierowie, projektujący najlepsze zabawki dla amerykańskiej armii, tym razem za cel postawili sobie opracowanie taniego sposobu wynoszenia na orbitę satelitów. Planują skonstruowanie hypersonicznego samolotu kosmicznego, który realizowałby to zadanie za jedynie 10 procent obecnych kosztów. Oczywiście jak na DARPA przystało, maszyna byłaby w pełni zautomatyzowana i nie potrzebowałaby załogi.

Projekt XS-1 zakłada zbudowanie w pełni funkcjonalnej platformy do wynoszenia satelitów na niską orbitę. Urządzenie pozwoliłoby umieszczać na orbicie satelity średniej wielkości, a przy tym byłoby zachowywałoby się jak samolot, a więc nie wymagało długich i kosztownych przygotowań do startu.

Nie jest to pierwszy projekt robota do zadań w kosmosie. Wojsko posiada już super tajny wahadłowiec X-37B, który ma już jedną misję za sobą, podczas której przebywał w kosmosie przez dziewięć miesięcy (naturalnie nikt nie wie co tam robił), a niedawno poleciał w kolejną równie długa misję.

Źródło: Darpa.mil

You may also like...