Robot zamiast siewnika? Niezwykła wizja fińskich naukowców

Zespół fińskich naukowców zaprezentował prototyp niezwykłego robota o nazwie FAIRY. Jest to kontrolowany za pomocą światła, natomiast przemieszcza się dzięki wiatrowi.

Postęp w dziedzinie robotyki jest tak duży, że coraz trudniej za nim nadążyć. Na całym świecie powstają maszyny o różnych kształtach, rozmiarach i przeznaczeniu, począwszy od humanoidalnych konstrukcji takich jak Atlas, a skończywszy na niewielkich modelach.

Do tej ostatniej kategorii zaliczymy projekt o nazwie FAIRY, realizowany przez inżynierów z fińskiego Uniwersytetu Tampere. Tamtejszy zespół opracował robota składającego się z polimerów, którego ruchami steruje się za pomocą światła, zaś wiatr umożliwia mu poruszanie się.

FAIRY przyszłością rolnictwa

Maszyna na pierwszy rzut oka przypomina nasionko mniszka lekarskiego, lecz wbrew pozorom jest to mechaniczny twór. Wyposażono go w miękki siłownik wykonany z reagującego na światło ciekłokrystalicznego elastomeru. Dzięki temu za pomocą światła można nie tylko zmienić kształt robota, ale też startować lub lądować. Natomiast stabilne pierścienie wirowe umożliwiają bardzo dalekie podróże z wykorzystaniem wiatru.

Potencjalne zastosowania FAIRY są ogromne, gdyż ze względu na swe rozmiary, masę (1,2 miligrama) i sposób sterowania, mógłby np., przydać się w rolnictwie. Byłby idealny do rozsiewania nasion roślin w wybranych obszarach. Ale mógłby też służyć do monitorowania jakości powietrza, czy też innych zadań.

FAIRY
Źródło: Uniwersytet Tampere

Na razie jest to projekt na wczesnym etapie rozwoju, jednak naukowcy już zapowiadają dalsze prace nad jego udoskonalaniem. W przyszłości planują skupić się na poprawie wrażliwości materiału, aby mógł działać także w świetle słonecznym. Chcą również zwiększyć rozmiar robota, by mógł przenosić urządzenia mikroelektroniczne, takie jak GPS oraz różnego rodzaju sensory. Muszą również dopracować takie kwestie jak precyzja sterowania, możliwość ponownego użycia oraz biodegradowalność. Jest to konieczne w przypadku wypuszczenia setek takich maszyn w celu rozsiewania nasion.

Prace nad projektem potrwają pięć lat, a realizowane są we współpracy z Instytutem Inteligentnych Systemów im. Maxa Plancka w Niemczech i Uniwersytetem Aalto. Więcej informacji dotyczących tego projektu znajdziecie w magazynie Advanced Science.

You may also like...