Niewielki robot zastąpi diabetykom zastrzyki insulinowe

Naukowcy z włoskiej uczelni opracowali niewielkiego robota, który przyda się diabetykom. Robot umieszczony w brzuchu zastąpi tradycyjne zastrzyki, dostarczając do organizmu insulinę w wygodniejszy sposób.

Na świecie żyje mnóstwo osób z cukrzycą typu 1, które muszą wstrzykiwać sobie insulinę. Nie jest to bynajmniej wygodne, dlatego diabetycy dysponujący większym budżetem kupują sobie pompy insulinowe, które czynią ten proces znacznie wygodniejszym. Dzięki najnowszemu wynalazkowi włoskich uczonych, być może wkrótce zastrzyki oraz pompy insulinowe staną się całkowicie zbędne.

Zespół naukowców z Sant’Anna School of Advanced Studies opracował bowiem niewielkiego robota umieszczonego w brzuchu, który dostarcza insulinę. Wynalazek składa się z dwóch współpracujących ze sobą elementów. Pierwszym z nich jest wewnętrzny dozownik insuliny wszczepiany chirurgicznie do organizmu pacjenta. Drugi element to magnetyczna kapsułka wypełniona insuliną.

Za każdym razem kiedy trzeba ponownie napełnić dozownik, wystarczy wziąć jedną z kapsułek. Przemieszcza się ona w dół układu pokarmowego aż osiągnie punkt, w którym znajduje się wszczepione urządzenia. Wykorzystując siłę magnesów, urządzenie obraca kapsułkę w odpowiedni sposób, a następnie nakłuwa ją wysuwaną igłą i pompuje zapas insuliny do zbiornika. Gdy kapsułka jest pusta, kontynuuje podróż w dół układu pokarmowego, aż organizm ją wydali.

Najciekawsze jest to, że dozownik ładuje się bezprzewodowo, co ogranicza liczbę interwencji potrzebnych lekarzowi do konserwacji urządzenia.

Podczas testów z udziałem trzech świń z cukrzycą zespół badawczy odkrył, że system może z powodzeniem kontrolować poziom insuliny przez kilka godzin. Niestety zaobserwowano także, że czasami płyny ustrojowe świń przedostają się do robota. Zespół musi więc popracować nad lepszym uszczelnieniem urządzenia.

Minie więc trochę czasu zanim robot będzie mógł trafić do powszechnego użytku.

Nie jest to bynajmniej jedyne rozwiązanie, które ma na celu ułatwienie życia chorym na cukrzycę. Niedawno informowałem o nowoczesnym implancie opracowanym przez badaczy z Rice University. Efekt 10-letnich badań jest implantem, który potrafi podawać pacjentom insulinę, regulując poziom glukozy we krwi.

Robot

Źródło

You may also like...