Nowoczesny robot pomoże w zdalnym leczeniu pacjentów po udarze

Zespół inżynierów z MIT zaprezentował nowego robota do zdalnej chirurgii. Maszyna pomaga chirurgom zdalnie leczyć pacjentów, którzy przeszli udar.

Nie każdy szpital może pochwalić się wysokiej klasy specjalistami, którzy mogą na miejscu wykonać każdy zabieg. Czasem trzeba przetransportować pacjenta do innego szpitala, gdzie znajdują się odpowiedni lekarze, co jednak nie zawsze jest możliwe. Na szczęście problem ten rozwiązuje nowoczesna technologia w postaci robotów do zdalnej chirurgii. Tego typu maszyny umożliwiają przeprowadzenie operacji nawet wówczas, gdy lekarz znajduje się tysiące kilometrów od pacjenta.

Zespół inżynierów z MIT zaprezentował właśnie nowego robota do zdalnej chirurgii, który pomaga leczyć pacjentów po udarze. Jest to specjalnie zaprojektowane robotyczne ramię, dzięki któremu chirurg może przeprowadzić zabieg endowaskularny. Lekarz kieruje ramieniem za pomocą joysticka, przeprowadzając przewód magnetyczny przez naczynia krwionośne pacjenta, w celu usunięcia skrzepów krwi z mózgu.

udar

Po wystąpieniu udaru jest mało czasu na zastosowanie leczenia wewnątrznaczyniowego w celu uratowania życia pacjenta lub zachowania funkcji mózgu. Problemem jest niezwykła złożoność procedury, a jej opanowanie zajmuje lata, dlatego przeszkoleni w niej neurochirurdzy zwykle znajdują się w głównych szpitalach. Tymczasem na przetransportowanie do nich pacjentów znajdujących się w odległych lokalizacjach, nie zawsze jest czas. Dzięki robotowi lekarze mogą więc przeprowadzić zabieg w praktycznie dowolnym miejscu. Dodatkową zaletą tej technologii jest też ochrona lekarzy przed promieniowaniem z obrazowania rentgenowskiego.

Podczas testów inżynierowie z MIT mieli tylko godzinę na nauczenie neurochirurgów obsługi nowej maszyny. Pod koniec tego czasu chirurdzy byli w stanie na tyle dobrze obsługiwać robota, aby usunąć skrzepy krwi w specjalnie przygotowanym przezroczystym modelu. Wykonano go w taki sposób, aby miał naczynia naturalnej wielkości, odpowiadające złożonym tętnicom w mózgu.

To pokazuje, że robot może być bardzo użyteczny. A lekarze mogą go używać już po krótkim przeszkoleniu, ratując życie pacjentów, którzy przeszli udar.

Źródło

You may also like...