Robotnicy wkrótce dostaną egzoszkielety

Praca w fabrykach bywa bardzo ciężka i wiąże się ze sporym ryzykiem odniesienia obrażeń, wynikających z obsługi ciężkich maszyn. Naukowcy starają się więc opracować rozwiązanie, dzięki któremu robotnicy będą podczas pracy znacznie bezpieczniejsi.

12 instytutów badawczych z siedmiu europejskich krajów, wśród których znajdziemy m.in. inżynierów Fiata oraz francuskiej firmy Indra, zajmującej się recyklingiem zezłomowanych aut, bierze udział w projekcie Robo-Mate. Jego zadaniem jest opracowanie mechanicznego egzoszkieletu, który zabezpieczałby robotników pracujących w fabrykach. Technologia miałaby wejść do użytku w ciągu najbliższych trzech lat.

Projekt dofinansowany przez Unię Europejską kwotą 4,5 miliona Euro ma na celu zapewnienie pracownikom odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa w czasie prac, których nie da się zautomatyzować. W trakcie takich zadań, ludzie nie tyko są narażeni na obrażenia, lecz także muszą przenosić spore ciężary i to wielokrotnie w ciągu każdego dnia.

Egzoszkielet znacznie by to zadanie ułatwił. Jednakże istniejące już egzoszkielety, wyposażone w silniki oraz systemy hydrauliczne, niezbyt nadają się do precyzyjnych zadań, dlatego naukowcy chcą zaprojektować coś bardziej poręcznego, a projekt takiej technologii pokazuje poniższy schemat.

Na razie jest zbyt wcześnie by mówić o szczegółach prac tej nowinki technologicznej, a więc możliwościach oraz kosztach takiej maszynerii. Ale miejmy nadzieję, że naukowcy niebawem podzielą się z nami takimi informacjami.

Źródło: BBc.co.uk

You may also like...