Technologia Xiaomi ułatwi kontrolowanie domowego sprzętu

Xiaomi pracuje nad nową technologią, która podniesie komfort korzystania z inteligentnych urządzeń domowych. Umożliwi bowiem bezpośrednie ich kontrolowanie, bez konieczności stosowania dodatkowych mostków lub routerów.

W ostatnim czasie znacznie wzrosła popularność inteligentnych urządzeń i taki sprzęt pojawia się w coraz większej liczbie domów. Są to już nie tylko termostaty czy oświetlenie, ale też inteligentne rolety oferowane przez IKEA, czy też zamki do drzwi jak Xiaomi Smart Lock E.

Sterowanie takim sprzętem wymaga jednak posiadania dodatkowego osprzętu, gdyż nie da się bezpośrednio nawiązać połączenia z żarówką lub zamkiem. Potrzebne są specjalne mostki umożliwiające komunikację, a zwykle trzeba je dokupić, co stanowi dodatkowy wydatek.

Xiaomi pokazało jednak alternatywne rozwiązanie, dzięki któremu sterowanie sprzętem będzie tak wygodne jak w przypadku tradycyjnego pilota. Nie wykorzystuje ono jednak podczerwieni, lecz technologię Ultra-Wideband. Jest to system wykorzystujący do transmisji danych niskoenergetyczne fale radiowe o krótkim zasięgu i wysokiej przepustowości. Fale wykorzystują częstotliwość zaczynającą się od 500 MHz, często używane przez bezprzewodowe monitory, routery, czy też przenośne drukarki.

Chińska firma wykorzystuje ją jednak w nieco inny sposób. Używa połączenia szerokopasmowego, by zapewnić urządzeniom pewną orientację przestrzenną .Przypomina to wewnętrzny GPS, umożliwiając nie tylko określenie jego pozycji, ale też orientacji względem innych urządzeń. Innymi słowy można wykorzystać technologię do określenia na jakie urządzenie kierujemy nasz telefon.

Na przygotowanej przez firmę demonstracji możemy zobaczyć, jak Xiaomi Mi 10 może szybko i łatwo kontrolować urządzenia domowe, po prostu zwracając się w ich kierunku. Nie trzeba więc stosować ani technologii Bluetooth, ani korzystać z internetu.

Oczywiście aby technologia Xiaomi mogła działać, potrzebne jest specjalne wyposażenie oraz anteny. Na razie więc nie mamy co liczyć na szybkie pojawienie się tego rozwiązania na rynku.

Możliwe jednak, że otrzymają ją przyszłe smartfony chińskiego producenta. Wówczas wspomniane rozwiązanie będzie można zastosować komercyjnie, a to ułatwi nam codzienne życie.

Xiaomi

Źródło

You may also like...