COVID-19 może utrzymywać się na smartfonach aż 28 dni

Australijscy naukowcy odkryli, że COVID-19 może utrzymywać się na smartfonach do 28 dni. To dłużej od wirusów grypy, które mogą przeżyć na nich 17 dni.

Nie od dziś wiadomo, że nasze smartfony są siedliskiem baterii oraz wirusów, które mogą zagrażać naszemu zdrowiu. Już wcześniej niezwykle istotne było więc regularne czyszczenie tych urządzeń, ale w dobie pandemii koronawirusa stało się jeszcze ważniejsze.

Oczywiście możemy przecierać telefon szmatką nasączoną środkiem dezynfekującym, ale nie jest to najlepsze rozwiązanie. Obudowy mają sporo zakamarków, do których w ten sposób nie dotrzemy, więc lepszym pomysłem jest zakup specjalnego futerału z funkcją sterylizacji.

Taki produkt wprowadził niedawno na rynek Mophie i jest to urządzenie z lampą UV-C, która zabija wszelkie wirusy. Można też kupić smartfon, który fabrycznie posiada antybakteryjną powłokę, taki jak Oukitel WP7.

Czyszczenie naszych telefonów jest bardzo poważne, szczególnie w świetle nowego odkrycia australijskich naukowców. Ustalili bowiem, że COVID-19 na różnych powierzchniach może utrzymywać się znacznie dłużej niż wirus grypy. Dotyczy to m.in., smartfonów, metalu, a także banknotów. Z ich badań wynika, że pozostaje na nich do 28 dni, aczkolwiek w bardzo kontrolowanym środowisku. Dla przykładu wirus grypy może żyć na powierzchni do 17 dni.

Badania zespołu dowodzą, że koronawirus jest wyjątkowo odporny w porównaniu z innymi wirusami. “Te odkrycia pokazują, że SARS-CoV-2 może pozostawać zakaźny przez znacznie dłuższy okres czasu, niż ogólnie uważa się za możliwy” – twierdzą naukowcy.

Naukowcy z Cardiff University poddają jednak pod wątpliwość wyniki badania swych australijskich kolegów. Według nich badanie przeprowadzono w stałej temperaturze i ciemności, by zniwelować wpływ światła UV, a więc z dala od rzeczywistych warunków. Brytyjczycy twierdzą, że w rzeczywistych warunkach wirus utrzymuje się na powierzchni tylko kilka godzin, a nie kilka dni.

Mimo to warto jednak często dezynfekować nasze urządzenia mobilne.

smartfonach

Źródło

You may also like...