Roboty zaczęły pracę w japońskim szpitalu
W japońskich szpitalach braki personelu medycznego zostaną wypełnione przez roboty. Maszyny rozpoczęły już pracę w jednym ze szpitalu w mieście Nagoja, gdzie można je spotkać na nocnej zmianie.
Szpitale to miejsca, w których personel musi pracować na okrągło, by móc zapewnić pacjentom należytą opiekę. Japończycy mają jednak z tym coraz większy problem, więc postanowili go rozwiązać przy pomocy maszyn.
W ramach programu pilotażowego, w szpitalu Nagoya University Hospital w japońskim mieście Nagoja, pojawiły się roboty wspierające pielęgniarki na nocnej zmianie. Nie są to jednak maszyny zaprojektowane do kontaktu z pacjentami, gdyż na razie nie ma tak sprawnych urządzeń, które mogłyby się tym zająć.
Jak widać na poniższym zdjęciu, maszyny są jeżdżącymi lodówkami o pojemności 90-litrów i zostały opracowane przez inżynierów Toyota Industries. Sprzęt waży 30 kg i przemieszcza się z prędkością około 3,5 km/h. Roboty mają za zadanie przewodzić leki oraz próbki do badań pomiędzy piętrami. Wyposażono je oczywiście w szereg czujników oraz odpowiednie oprogramowanie, które pozwoli unikać wpadania na ludzi. A jeśli nie uda się tego uniknąć, maszyna grzecznie poprosi o ustąpienie jej z drogi. Potrafi też używać wind, a gdy bateria zacznie się wyczerpywać, sama wróci do stacji dokującej.
Pilotażowy program testów robotów potrwa przez następny rok, a maszyny będą pojawiać się w szpitalu na nocnej zmianie, w godzinach od 17.00 do 8.00. Wtedy na korytarzach jest znacznie mniej osób, co zmniejsza szansę ewentualnych problemów. Jeśli testy zakończą się pomyślnie, wówczas szpital rozważy zatrudnienie takich maszyn na stałe, by wspierały personel w jego pracy.
Źródło: Asahi.com
Technogadżet w liczbach