Zamknięte drzwi nie ocalą nas przed maszyną; roboty uczą się je otwierać

Studenci z Uniwersytetu w Cincinnati uczą roboty samodzielnego otwierania drzwi. Dzięki temu przyszłe maszyny staną się bardziej samodzielnie, znacznie ułatwiając życie ludziom.

Robotyka jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi nauki, więc co chwila słyszymy o nowych generacjach robotów, które posiadają coraz większe możliwości. Kolejny krok ku zwiększeniu samodzielności maszyn uczynili studenci z Uniwersytetu w Cincinnati, którzy uczą roboty otwierania drzwi.

Już wcześniej podejmowano próby rozwiązania problemu, jaki dla robota stanowią drzwi, lecz wyniki nie były zadowalające. Wcześniej maszyna musiała zeskanować całe pomieszczenie celem wykonania jego modelu 3D, który pozwalał określić pozycję drzwi. Ta metoda była jednak bardzo wolna i mało praktyczna, gdyż wymagała skanowania wszystkich pomieszczeń w budynku jeden po drugim.

Kolejną przeszkodą jest to, iż drzwi posiadają różne rodzaje klamek, których otwarcie wymaga różnych poziomów siły. Należało więc przystosować do tego zadania roboty, aby za każdym nie wyrywały klamek. Inną kwestią była natomiast konieczność przystosowania maszyn do otwierania różnych rodzajów drzwi.

roboty

Studentom z Cincinnati udało się rozwiązać ten problem przy pomocy trójwymiarowych cyfrowych symulacji. Służą one do uczenia maszyn w jaki sposób powinny otwierać różne rodzaje drzwi. Początkowo może to być czasochłonne, ale robot poprawia się z każdym błędem.

Droga do robotów otwierających drzwi jest jeszcze dość daleka. Symulacje cyfrowe zazwyczaj kończą się powodzeniem tylko w 60-70 procentach w rzeczywistych zastosowaniach. Naukowcy twierdzą jednak, że udoskonalenie systemu zajmie im około roku.

Źródło

You may also like...