Rosetta realizuje ostatni etap misji

W styczniu bieżącego roku NASA przywróciła do życia statek Rosetta wysłany kilka lat temu w celu dokonania analizy jednej z komet przelatujących przez nasz Układ Słoneczny. Agencja kosmiczna ujawniła właśnie nowe informacje o przebiegu misji, jak również pierwsze zdjęcie komety, którą zbadać ma wspomniany próbnik.

Celem misji Rosetty jest analiza komety 67P/Churyumov-Gerasimenko, której powierzchnię możecie obejrzeć na poniższym zdjęciu. W momencie wykonania tej fotografii zrobionej za pomocą pokładowego systemu optycznego OSIRIS (Onboard Scientific Imaging System), pojazd zbliżył się do niej na odległość mniej więcej 130 km, dzięki czemu możemy obejrzeć dokładny obraz jej powierzchni, na której widoczne są kratery oraz klify.

To pierwszy etap misji, drugim będzie lądowanie na powierzchni komety i wykonanie kolejnej fotografii, a potem lądownik przystąpi do badania ciała niebieskiego. Naukowcy mają nadzieję, że uda się zebrać wiele przydatnych danych dotyczących m.in. składu komety, zmian jakie w niej powoduje promieniowanie słoneczne itp. Innymi słowy pozwolą ją lepiej poznać.

Źródło: Slashgear.com

You may also like...