Rosja chce bezprawnie przejąć niemiecki teleskop kosmiczny eROSITA
Rosyjski Roscosmos planuje ponowne uruchomienie niemieckiego teleskopu eROSITA, znajdujący się na pokładzie kosmicznego obserwatorium Spektrum-Rontgen-Gamma. Niemcy wyłączyli go kilka miesięcy temu, w proteście przeciwko rosyjskiej napaści na Ukrainę.
13 lipca 2019 roku rosyjski Roscosmos z kosmodromu na Bajkonurze wystrzelił kosmiczny teleskop eROSITA. Instrument zbudowany przez inżynierów z niemieckiego Instytutu Maxa Plancka, jest teleskopem rentgenowskim i współpracuje z rosyjskim instrumentem ART-XC. Jego zadaniem jest skanowanie odległych galaktyk, w ramach wspólnej niemiecko-rosyjskiej misji.
Teleskop zaczął zbierać dane w październiku 2019 roku, dostarczając astronomom wielu cennych informacji. Gdy jednak Rosja napadła na Ukrainę, Niemcy postanowiły zawiesić współpracę i 26 lutego przełączyły instrument w tryb uśpienia. W momencie wyłączenia eROSITA zakończył cztery z planowanych ośmiu przeglądów pełnego nieba. Dane z pierwszych czterech są nadal oceniane przez naukowców.
Rosja bez zgody niemieckiego partnera zamierza jednak ponownie włączyć teleskop, o czym poinformował szef Roscosmos.
“Wydałem instrukcje rozpoczęcia prac prace nad przywróceniem działania niemieckiego teleskopu w systemie Spektr-RG, aby współpracował z rosyjskim teleskopem” – powiedział w wywiadzie telewizyjnym szef Roskosmosu. “Pomimo żądania Niemiec, aby wyłączyć jeden z dwóch teleskopów w Spektr-RG, rosyjscy specjaliści nalegają na kontynuowanie jego pracy. Roskosmos podejmie w najbliższej przyszłości stosowne decyzje.”
“Ludzie, którzy podjęli decyzję o wyłączeniu teleskopu – nie mają moralnego prawa do wstrzymania tych badań dla ludzkości tylko dlatego, że ich profaszystowskie poglądy są bliskie naszym wrogom” – dodał szef agencji, który jest lojalistą Putina i zwolennikiem działań militarnych Moskwy.
Rosjanie mogą jednak zniszczyć cenny instrument naukowy ze względu na brak odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Dyrektor naukowy projektu Spekr-RG twierdzi bowiem, że próby ponownego uruchomienia teleskopu bez współpracy z Niemcami mogą być szkodliwe dla samego urządzenia. Podobnego zdania jest także jeden z rosyjskich astrofizyków, zdaniem którego uruchomienie instrumentu może nastąpić tylko za zgodę Niemiec.
Technogadżet w liczbach