Radar umożliwi Rosji namierzanie terminali Starlink używanych w Ukrainie

Rosyjski producent broni opracował radar wykrywający terminale Starlink używane przez Ukraińców. Urządzenie o nazwie Borszczewik, przejdzie wkrótce test polowy.

Ukraińskim żołnierzom podczas walk toczonych z rosyjskim wojskiem, bardzo przydają się terminale satelitarnego internetu Starlink. Ze względu na zniszczoną infrastrukturę komunikacyjną, to właśnie zapewniają dostęp do sieci umożliwiając koordynowanie ruchów wojsk. Technologia udostępniona przez amerykańskiego miliardera jest solą w oku rosyjskiej armii zapewniając Ukraińcom sporą przewagę. Rosja postanowiła więc ją zniwelować, opracowując radar służący do ich namierzania.

Borszczewik może namierzać terminale Starlink

Rosyjski blogger wojskowy twierdzi na Telegramie, że koncern zbrojeniowy opracował radar o nazwie Borshchevik, pozwalający wykryć terminale Starlinka. Urządzenie może je namierzać w promieniu 180 stopni i na odległość aż 10 km. Blogger twierdzi również, że rosyjskie wojsko niebawem przetestuje nowy system w terenie.

“Wyszukiwanie i obliczanie za pomocą algorytmów biangulacji położenia urządzeń abonenckich Starlink z dokładnością do 60 m, nie przekracza 15 minut. System można zamontować w pojeździe, co zwiększa jego taktyczne możliwości. Autonomię zapewnia kompaktowe źródło zasilania lub system zasilania pojazdu. Elementy radaru można malować różnymi rodzajami kamuflażu, w tym z zastosowaniem powłok z remisją IR. Przetwarzanie otrzymanych danych o lokalizacji terminali Starlink odbywa się w nowoczesnym interfejsie graficznym stworzonym zgodnie z metodologią UI/UX, z możliwością łączenia map topograficznych terenu dla intuicyjnej orientacji.”

Tego typu informacje należy oczywiście traktować z pewnym dystansem, gdyż rosyjska propaganda może w ten sposób próbować zastraszyć wroga. Gdyby jednak okazało się, że radar do wykrywania terminali Starlink faktycznie istnieje, mogłoby to znacznie utrudnić Ukraińcom komunikację oraz koordynację działań. Z internetowej komunikacji korzystają często dowódcy, więc ich namierzenie może sprawić, że staną się celem ataków rakietowych.

Nie jest to pierwsza próba Rosjan zniszczenia używanych przez Ukraińców kanałów komunikacji. Już wcześniej rosyjscy blogerzy domagali się od sił powietrznych zestrzeliwania satelitów systemu Starlinik przelatujących nad Ukrainą. Borszczewik może umożliwić Rosjanom rozwiązanie tego problemu w inny sposób.

Borszczewik
Źródło: SpaceX

Źródło: MKPBorschevik/RSOTM

You may also like...