Rosjanie nie mogą pobierać systemów Windows 10 oraz Windows 11

Rosjan z pewnością zaskoczył brak możliwości pobierania systemów Windows 10 oraz Windows 11. Nie wiadomo jednak jaka jest tego oficjalna przyczyna.

Media donoszą o problemach Rosjan z pobieraniem dwóch wersji systemów operacyjnych Microsoftu, mianowicie Windows 10 oraz Windows 11. Użytkownicy próbujący pobrać obraz ISO najnowszej edycji okienek, są witani komunikatem o błędzie Error 404. Co prawda mogą nadal pobierać narzędzie Windows 11 Media Creation Tool, jednak ono również nie rozwiązuje problemu z pobieraniem. Użytkownicy widzą bowiem inny komunikat o błędzie – 0x80072F8F-0x20000.

Jako pierwsza o problemie powiadomiła rosyjska agencja informacyjna TASS. Wkrótce potem brak możliwości pobierania okienek potwierdziło wiele osób mieszkających w tym kraju. Gdy jednak skorzystali z VPN’ów zlokalizowanych w innych państwach, pobieranie stało się wówczas możliwe.

Na ten moment nie wiadomo co jest przyczyną blokady pobierania w Rosji systemów operacyjnych Microsoftu. Trudno powiedzieć czy jest to jakiś błąd techniczny, czy też amerykański gigant zrobił to celowo. Niewykluczone, że jest to zamierzone działanie.

Microsoft bowiem powoli wycofuje usługi z Rosji od czasu inwazji na Ukrainę, począwszy od zawieszenia całej sprzedaży w tym kraju w marcu. W kwietniu firma zawiesiła konta deweloperów w serwisie GitHub, powiązane z firmami objętymi sankcjami. Z kolei w tym miesiącu koncern poinformował o zwolnieniu 400 pracowników w Rosji, z powodu zmniejszenia swej działalności w tym kraju. Blokada pobierania okienek jest jednak dużym zaskoczeniem.

Dla Rosjan nie powinno to być jednak dużym problemem, gdyż i tak wielu z nich korzysta z pirackiej wersji systemu. Szczególnie że, całkiem niedawno tamtejszy rząd oficjalnie zalegalizował piractwo. Na mocy specjalnego dekretu, rząd zalegalizował łamanie praw patentowych i piractwo. Firmy będą mogły dowolnie korzystać z własności intelektualnej “wrogich państw”.

Windows 11

Źródło

You may also like...