Rosyjska cenzura blokuje dostęp do bezpiecznej poczty ProtonMail

Rosyjski rząd zablokował swym obywatelom dostęp do ProtonMail. Jest to jeden z najbezpieczniejszych klientów poczty elektronicznej, którego zaawansowane szyfrowanie uniemożliwia szpiegowanie użytkowników.

Rosjanie niedawno ogłosili plan odcięcia się od światowego internetu i stworzenie własnej sieci. Zanim jednak to nastąpi, tamtejszy rząd wprowadza coraz większą cenzurę, blokując swym obywatelom dostęp do popularnych usług.

Media donoszą o kolejnej blokadzie zachodnich serwisów, która dotyczy m.in., klienta poczty elektronicznej ProtonMail oraz 25 innych adresów. Usługa już dawno była solą w oku rosyjskich służb, gdyż jest to jeden z najbezpieczniejszych klientów poczty elektronicznej na rynku. Aplikacja wykorzystuje technikę end-to-end oraz zaawansowane systemy szyfrowania w celu ochrony prywatności użytkowników. Oznacza to, że nikt nie ma wglądu do przesyłanej poczty, poza jej nadawcą i odbiorcą.

Federalna Służba Bezpieczeństwa zablokowała usługę oraz wiele innych serwisów pod zarzutem wykorzystywana do wysyłania informacji o podłożeniu bomby. Otrzymywały je m.in., szkoły oraz administracja rządowa. Blokada wykorzystuje technikę BGP, która działa poprzez odrzucanie ruchu od zbanowanego adresu. Sprawia również, że użytkownicy ProtonMail nie mogą wysyłać ani otrzymywać emaili, choć nadal mają dostęp do swych skrzynek.

Nie jest to pierwsza taka blokada wprowadzona przez rosyjski rząd. W zeszłym roku zablokowano również dostęp do komunikatora Telegram, który nie chciał przekazać Rosji kluczy szyfrujących zapewniających dostęp do komunikacji użytkowników.

ProtonMail

Źródło: Techcrunch.com

You may also like...