Safari pozwoli zrezygnować z haseł. Przeglądarka wspierać ma sprzętowe klucze

Użytkownicy przeglądarki Safari niebawem będą mogli całkowicie zrezygnować z używania haseł. Przeglądarka otrzyma wsparcie dla sprzętowych kluczy autoryzujących użytkownika.

Od wielu lat dostawcy różnego rodzaju usług internetowych, toczą nierówną walkę z hakerami atakującymi ich produkty. Wprawdzie dostęp do sieciowych serwisów chronią unikalne hasła, to takie zabezpieczenie bywa bardzo niepewne. W sieci znaleźć można wiele przykładów, które to potwierdzają. Hakerzy potrafią bowiem łatwo wykraść hasła, przejmując nasze konta w mediach społecznościowych, pocztę elektroniczną itp. Używają w tym celu m.in., phishingu podstępem zmuszając użytkownika, by sam podał przestępcy swe hasło. Albo stosują różnego rodzaju malware oraz trojany infekujące komputer ofiary. Takie oprogramowanie wyszukuje oraz wykrada hasła, przesyłając je następnie hakerowi. Ich odzyskanie jest potem niezwykle trudne. Wymaga wiele zachodu oraz udowadniania naszej tożsamości.

Dlatego od niedawna, wiele firm wykorzystuje znacznie bezpieczniejsze metody ochrony internetowych usług, używające sprzętowych kluczy. Taki klucz podpinany do naszego komputera generuje unikalny kod. A jako że klucz jest za każdym razem inny oraz zabezpieczony szyfrowaniem, hakerzy nie są go w stanie w żaden sposób wykraść.

Tego typu klucze sprzętowe obsługiwane są już przez kilka intternetowych przeglądarek, a niebawem zacznie go wspierać również Safari. Nowa opcja przechodzi obecnie testy, więc nie została jeszcze udostępniona użytkownikom. Nie wiemy kiedy to nastąpi, ale prawdopodobnie pojawi się w jednej z najbliższych aktualizacji przeglądarki.

Dodam, że sprzętowe klucze wspiera także przeglądarka Chrome. Google sprzedaje nawet własny tego typu klucz, który nazywa się Titan i oferowany jest w cenie 50 dolarów.

sprzętowych kluczy

Źródło: Appleinsider.com

You may also like...