Samodzielna naprawa OnePlus 6 nie jest trudna

Specjaliści z iFixit wzięli na warsztat najnowszy smartfon OnePlus 6, sprawdzając jak łatwa byłaby jego samodzielna naprawa. Konstrukcja tego modelu jest stosunkowo przyjazna dla osób, które chciałyby zaoszczędzić na serwisie, choć ma jedną wadę.

Producenci smartfonów chcieliby aby użytkownicy naprawiali sprzęt tylko w autoryzowanych serwisach. Tymczasem nie zawsze jest to konieczne i często możemy to zrobić we własnym zakresie. Wymiana wyświetlacza czy głośnika nie jest tak skomplikowana jak można by sądzić, a udowadniają to specjaliści z iFixit, którzy często testują nowy sprzęt pod tym właśnie kątem.

Wprawdzie sprzedaż OnePlus 6 dopiero ruszyła, to eksperci już dostali ten model w swe ręce. Postanowili więc sprawdzić czy producenci nie przygotowali nieprzyjemnych niespodzianek, które mogłyby znacznie utrudnić próbę samodzielnej jego naprawy.

Konstrukcja sprzyja samodzielnej naprawie

Na początku zaczęli od otwarcia obudowy, co wbrew pozorom nie było specjalnie trudne. Usunięcie tylnego panelu ze szkła było ułatwione dzięki temu, że sensor odcisków palców połączony został dość długim kablem. W ten sposób nie ma ryzyka, że przypadkiem się go urwie. Wyciągnięcie baterii również nie sprawia problemów. Jest bowiem łatwo dostępna, zaś niezbyt duża ilość kleju pozwala łatwo ją wymienić.

Płyta główna trzyma się na 10 śrubkach, które są stosunkowo łatwo dostępne, aczkolwiek jednak z nich ukrywa się pod czujnikiem wilgoci. Dobrą wiadomością jest to, że są to standardowe śrubki Philipsa, więc usuwa się je znacznie wygodniej. Przy okazji odkryto, że nowy smartfon jest wodoodporny, choć producent nie reklamuje tej funkcji w materiałach reklamowych. Oczywiście nie oznacza to, że możemy z nim pływać, ale dobrze wiedzieć, że przypadkowe zalanie wodą nie spowoduje zniszczeń.

Najwięcej problemów było z usunięciem ekranu OLED. Producent zastosował bowiem zbyt dużo kleju mocując go do ramki, więc jego usunięcie bez jej uszkodzenia jest mało prawdopodobne. Nie jest to dobra wiadomość, zważywszy na fakt, że wymiana wyświetlacza jest jedną z najczęściej wykonywanych samodzielnych napraw.

Być może to właśnie zaważyło na końcowej ocenie telefonu, która wyniosła 5 punktów na 10 możliwych. A jeśli chcielibyście zapoznać się z pełną treścią testu, to zapraszam tutaj.

OnePlus 6

Źródło: Ifixit.com

You may also like...