Samodzielna naprawa słuchawek AirPods stała się możliwa

Jeden z inżynierów sprawił, że samodzielna naprawa słuchawek AirPods stała się możliwa. Do tego zadania przyda się jednak własna drukarka 3D, która pozwoli zastąpić oryginalną obudowę.

Słuchawki AirPods to bez wątpienia świetny sprzęt o niezłej jakości dźwięku oraz dużej funkcjonalności. Jego największą wadą jest jednak to, że jest produkt jednorazowy i po awarii zmienia się w elektrośmieć.

Jakiś czas temu iFixit oceniło łatwość samodzielnej naprawy tego sprzętu i przyznało mu ocenę 0 na 10 możliwych punktów. Z kolei w 2019 roku serwis Vice napisał, że słuchawki zmieniają się w elektrośmieć po około 18 miesiącach użytkowania, gdy padnie w nich bateria. Wówczas są do wyrzucenia, gdyż akumulatora nie da się wymienić i pozostaje tylko zakup nowych słuchawek.

Samodzielna naprawa słuchawek AirPods

Apple oczywiście celowo tak zaprojektowało sprzęt, aby jego naprawa nie była możliwa. Chodzi o to, aby klient kupował nowe słuchawki i dawał zarobić koncernowi, zamiast zaoszczędzić pieniądze na ich naprawie.

Okazuje się jednak, że samodzielna naprawa słuchawek AirPods jest możliwa, choć nie jest to zadanie łatwe. Udało się tego dokonać inżynierowi, który w zeszłym roku stworzył pierwszy iPhone z gniazdem USB-C. Tym razem zabrał się za rozwiązanie problemu naprawy popularnych słuchawek i osiągnął na tym polu sukces.

samodzielna naprawa słuchawek AirPods

Inżynier wielokrotnie otwierał słuchawki, lecz zawsze doprowadzało to do uszkodzenia obudowy. Nie dało się tego zrobić w inny sposób, więc zamiast próbować ocalić obudowę, postanowił wykonać na drukarce 3D jej zamiennik. Wystarczy więc otworzyć słuchawki niszcząc ich obudowę, wymienić baterię, a następnie złożyć jej używając drukowanego elementu.

Inżynier twierdzi, że taki element kosztuje poniżej 1 dolara, zaś montaż zajmuje maksymalnie 10 minut. Można więc łatwo wymienić samodzielnie baterię, kupując uprzednio w sieci jej zamiennik, gdy ta już odmówi posłuszeństwa. Jeśli więc ktoś zacznie masowo produkować zaprojektowane przez inżyniera elementy, to każdy będzie mógł sam wymienić baterię.

Niestety akumulator jest jedynym elementem, który można łatwo wymienić. Inne podzespoły są po prostu niedostępne, więc w razie awarii można je zastąpić jedynie elementami wziętymi z innych słuchawek. Na poniższym wideo inżynier dokładnie objaśnia w jaki sposób można naprawić słuchawki.

Jeśli chcielibyście kupić sobie słuchawki AirPods, to w tych sklepach znajdziecie duży ich wybór.

Źródło

You may also like...