Samonaprawiający się elastomer przełomem w robotyce

Zespół naukowców opracował nowy elastomer, który może być prawdziwym przełomem w robotyce. Specjalny kompozyt jest w stanie samodzielnie się naprawiać, tworząc nowe obwody elektroniczne, omijające uszkodzony obszar.

Roboty konstruuje się od wielu lat, jednak maszynom tym wciąż daleko do pełnej samodzielności. Nie są bowiem w stanie naprawiać się w przypadku uszkodzenia i nadal musi się tym zajmować człowiek. Zespół naukowców z Carnegie Mellon University pracujący pod kierownictwem Carmela Majidi, opracował jednak nowy materiał, który może to zmienić.

Udało im się stworzyć specjalny elastomer, będący kompozytem połączonym z metalem. Nowy materiał może być doskonałym analogiem dla tkanki nerwowej, choć na razie zespół musi jeszcze dopracować kilka kwestii. Jego największą zaletą jest jednak umiejętność samodzielnego naprawiania uszkodzeń. Z wyglądu przypomina bowiem miękką silikonową gumę, w którą wkomponowano mikroskopijne krople stopu metalu na bazie galu i indu. To stop o niezwykłych właściwościach, gdyż w temperaturze pokojowej staje się ciekły.

Obwody wykonywane w materiale powstają za pomocą ploterowego pisaka, który rozrywa krople i przekształca je w ścieżki przewodzące prąd. W rezultacie tych działań powstają obwody elektryczne, będące rozciągliwe i miękkie jak ludzka skóra. Jeśli jednak zostaną uszkodzone, wówczas pęka ciecz zgromadzona wokół przebicia, tworząc zupełnie nowe ścieżki przewodzące. W ten sposób robot może ominąć zniszczony obszar, przekierowując elektryczne sygnały bez ich przerywania.

Nowy wynalazek może mieć wiele zastosowań i przyda się nie tylko do budowy robotów. Można go będzie wykorzystać np. w noszonych komputerach, nadmuchiwanych domach czy też statkach powietrznych oraz wielu innych urządzeniach narażonych na uszkodzenia.

elastomer

Źródło: Physicsworld.com

You may also like...