Samsung nie musi aktualizować starszych smartfonów

Holenderski sąd uznał, że Samsung nie musi aktualizować starszych smartfonów. To niewątpliwie bardzo zła wiadomość dla posiadaczy sprzętu tego producenta, którzy będą narażeni na ryzyko ataków hakerskich.

Polityka producentów smartfonów dotycząca ich aktualizacji, jest niezwykle irytująca dla nabywców tego sprzętu. Z reguły nowy model otrzymuje bowiem aktualizacje przez góra dwa lata od jego premiery, a potem użytkownik zostaje na lodzie. Niektórzy producenci wydłużają ten czas do trzech lat, lecz są to wyjątki. Z punktu widzenia klienta takie działanie firmy szkodzi jego interesom, gdyż naraża go na niebezpieczeństwo.

Biorąc pod uwagę ilość obecnych zagrożeń, używanie takiego niezabezpieczonego telefonu nie jest najlepszym pomysłem. Dlatego holenderska organizacja Consumentenbond zajmująca się walką o prawa konsumenta, próbowała sądownie zmusić Samsunga do znacznego wydłużenia okresu aktualizacji.

Organizacja twierdziła, że działanie firmy może narażać użytkowników na nieprzewidziane problemy bezpieczeństwa. Chciała więc zmusić firmę do zapewniania użytkownikom swych produktów aktualizacji przez cztery lata od premiery lub co najmniej dwa lata od momentu jego zakupu. Consumentenbond uważało również, że producent nie informuje swych klientów w wystarczającym stopniu o tym jak długo będą dostawać poprawki bezpieczeństwa.

Rozstrzygnięcie procesu miało miejsc w Hadze, gdzie Samsung przekonywał sąd, że zapewnia swym produktom aktualizację przez wystarczający okres czasu, zaś nowe poprawki i aktualizacje dostarczane są w rozsądnych przedziałach czasu. Firma zapewnia też, że testuje wszystkie aktualizacje dostarczane przez Google, by upewnić się, że właściwie działają na jego sprzęcie.

Sędzia zgodził się z argumentami Samsunga we wszystkich kwestiach. A to oznacza, że firma nie musia dostarczać na europejskim rynku aktualizacji dłużej niż obecnie. Użytkownicy będą więc musieli pogodzić się z faktem, że po pewnym czasie ich sprzęt przestanie być bezpieczny.

Samsung

Źródło: Consumentenbond.nl

You may also like...