Samsung podnosi ceny produkowanych mikroprocesorów; elektronika znowu podrożeje

Samsung także nie oparł się rosnącym kosztom zakupu materiałów i ogłosił podniesienie cen mikroprocesorów produkowanych dla swych klientów. Wzrosną one o 15-20 procent.

Problemy z półprzewodnikami oraz wojna na Ukrainie spowodowały w ostatnim czasie znaczny wzrost cen elektroniki użytkowej. Niestety tanio już było i na pewno przez dłuższy czas nie będzie, gdyż kolejni producenci mikroprocesorów podnoszą ceny swym klientom.

TSMC już w zeszłym roku podniosło koszty produkcji chipów o 20 procent, a kolejną podwyżkę zapowiada na przyszły rok. Niestety inne firmy również idą śladem tajwańskiego giganta. Jedną z nich jest Samsung, który próbował dość długo bronić się przed podwyższaniem kosztów produkcji, ale nawet on musiał skapitulować.

Bloomerg twierdzi bowiem, że koreański gigant prowadzi rozmowy ze swymi klientami dotyczące 15-20 procentowej podwyżki cen produkowanych mikroprocesorów. Ostateczna wartość podwyżki zależeć będzie od tego jak bardzo skomplikowany jest zamawiany produkt. Koreańska marka jest jedną z ostatnich firm, która ogłosiła taką podwyżkę.

Koncern musi bowiem zrekompensować rosnące koszty zakupu materiałów. Dla klientów nie jest to dobra wiadomość, gdyż podwyżka zaplanowana na drugą połowę tego roku będzie jedną z największych.

Niestety dla nas klientów, gdyż ten ruch bez wątpienia odbije się na konsumentach. Oznacza bowiem, że także będziemy musieli głębiej sięgnąć do naszych kieszeni podczas kupowania elektroniki użytkowej.

Samsung

Źródło

You may also like...